Најновије

У случају хумантиране катастрофе у Косовској Митровици саучесник је међународни фактор

Директор Клиничко болничког центра у Косовској Митровици Златан Елек изјавио је данас да је, уколико ускоро на Косово и Метохију не буду допремљени лекови, кисеоник и медицински материјал, на помолу хуманитана катастрофа за коју су одговорне власти у Приштини, а саучесници међународне организације које раде на простору јужне покрајине.

Сала за операције (Фото: Pixabay)

Он је на конференцији за медије рекао да у овом моменту недостају физиолошки раствори, одређени број антибиотика, да је кисеоник при крају као и да не може да лицитира време колико ће те залихе трајати јер то зависи од броја пацијената.

"Сви релевантни међународни фактори су упознати, разговарали смо пре неки дан и са шефицом Унмика овде на Косову и Метохији, објаснили смо наше проблеме са којима се сусрећемо. Надамо се да ће се та хуманитарна катастрофа избећи на сваки начин. Уколко се не буде избегла, за ово су сигурно саучесници сви међународни фактори, укључујући и Унмик, и ОЕБС, хуманитарне организације, Светска здравствена организација и сви остали", рекао је он.

Он је нагласио да су све те лекове болници обезбеђивали "наша држава, председник Александар Вучић, ресорно Министарство за здравље и Канцеларија за Косово и Метохију обезбедили".

Елек је демантовао наводе приштинског Министарства здравља да забране за увоз лекова никада није било, јер, како каже, сигурно се не би причало о тој теми.

"Значи, ми смо у два наврата имали враћање лекова у периоду 2021. године, 15. септембра у износу од 600.000 евра, зато што лекови немају упутство на албанском језику. Молим вас, донесите ми неку двојезичну ампулу са јужне стране и ја ћу прихватити то као оправдан разлог. Друго, 2022.,13. септембра, захтев је поново враћен, зато што је потпуно поништен Бриселски споразум за снабдевање лековима. Упућујемо се на хуманиртарно снабдевање и од тада ништа није ушло у овај КБЦ", рекао је Елек.

Према његовим речима, онда када смо требали да имамо редовна квартална снабдевања, власти у Приштини су довеле до тога да се КБЦ једном или два пута у току године снабдева.

Елек је нагласио да се забраном увоза лекова Србима одузима право на лечење, самим тим и право на живот.

"Иза овога стоји перфидни план власти у Приштини, а то је исељавање српског становништва са територије севера Косова и Метохије, јер ако му одузмете право на здравствену заштиту и на лечење, онда му одузимате право на живот, а право на живот је једно од основних права по Повељи Уједињених нација", закључио је Елек.

Истовремено, он је позвао грађане да, и поред таквих околности, у недељу дођу на превентивне прегледе у КБЦ Косовска Митровица, који се у оквиру акције против рака дојке и простате организују широм Србије. Превентивни прегледи, додао је, организују се и у српским здравственим установама јужно од Ибра.

Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА