Током протекле године, три америчка брода су већ стигла у Индију на поправку. Потписан је петогодишњи уговор о ремонту бродова. На овај начин Сједињене Државе настоје да добију приступ већем броју места где немају сопствена војна постројења.
Кина је ојачала везе са Шри Ланком и Пакистаном изградњом или проширењем тамошњих лука у оквиру своје иницијативе Појас и пут.
САД су пожуриле да надокнаде изгубљено време током прошле године, потписујући нове или проширујући старе безбедносне споразуме са Филипинима, Јапаном, Аустралијом, Палауом, Папуом Новом Гвинејом и Вијетнамом.
Пратите Јутјуб канал портала Правда на коме емисије води Игор Маринковић https://t.co/zpsfQELH7c
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) May 16, 2023
У неким земљама, државе граде пунктове за поправку бродова, подморница и допуњавање залиха. У другим, они су добили приступ стратешким острвима или бродским путевима тако што су пристали да побољшају инфраструктуру и помогну органима безбедности са опремом или разменом обавештајних података.
Индија заузима посебно место у америчким плановима. Американци желе да је интегришу у сарадњу са Јужном Корејом и Јапаном и надају се да ће Њу Делхи постати њихов војни савезник и алтернатива Кини у развоју производње и технологије.
Као део тога, САД су недавно најавиле велики уговор о млазним моторима.
Портпарол Пентагона Пат Рајдер рекао је да САД настоје да Индију учине логистичким чвориштем за америчку војску и друге партнере у индо-пацифичком региону, имплицирајући да би њене луке могле бити корисне у потенцијалном рату.
Сједињене Државе искоришћавају страх Индије од растућих кинеских амбиција. Други циљ Вашингтона је да одврати Индију од Русије, пише Њујорк тајмс.
Напад Турака на америчку војну базу погледајте ОВДЕ.
Извор: Правда