- Како ће Вашингтон у практичном смислу реаговати на тај Куртијев изазов остаје да се види. Ако није у питању неки договор који би дугорочно требало да има неке друге цљеве онда би реакција Вашинготна морала да буде конкретна - рекао је Дрецун.
Навео је да је очигледно да је премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти очекивао да ће нова администрација у Белој кући председника ДЖозефа Бајдена одустати од Вашингтонског споразума потписаног у време претходног председника САД Доналда Трампа и да ће направити неки дисконтинуитет.
- Показало се да то није реално очекивање и да је ова администрација чврсто стала иза споразума и упозорила Приштину да споразум треба да се поштује - рекао је Дрецун.
Додао је да је Курти дао неколико изјава које су указивале на то да он не намерава да поштује ништа што су претходне администрације у Приштини договориле или потписале.
- Курти је рекао да је Хоти погрешио када је потписао тај споразум јер је, како је он рекао, тиме омогућио Александру Вучићу да му се отворе врата у Белој кући. Затим је дао изјаву да је тај споразум супротан такозваном уставу Косова и да не жели да га реализује, а сада имамо ситуацију да је споразум практично одбачен у (тзв.) парламенту и да се неће примењивати - рекао је Дрецун.
Када је у питању мораторијум на признавање и отпризнавање самопроглашене независности Косова по Вашингтонском споразуму, Дрецун каже да су представници Приштине већ одустали од тог мораторијума и да увелико раде на томе да добију нека нова признања.
Дрецун је рекао да Курти не би имао ништа против Вашингтонског споразума, да је у њему Косово третирано као држава.
- Већи проблем од мораторијума је то што би морао да прихвати тадашњу иницијативу ''Мини Шенген'', а садашњи ''Отворени Балкан'', што би морао озбиљно да се посвети решавању питања несталих, повратку расељених, да ради не економској сарадњи, аутопутевима, изградњи железничке мреже... - рекао је Дрецун.
Додао је да Курти све то одбија јер одбија да се прикључи "Отвореном Балкану", наводећи да Курти жели да учествује једино у процесима где Србија није присутна.
Откривено за чиме у Кијеву највише жале када је наоружање у питању! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Танјуг