Албански премијер Еди Рама предлаже организовање међународне мировне конференцију која би решила ситуацију на северу, а са друге стране, бивши косовски премијер Иса Мустафа тврди да то није добра идеја за Косово и Метохију.
„Морамо поћи од основне тачке, а то је да је актуелни дијалог почео одлуком Уједињених нација, тако да, мора у Уједињеним нацијама да дође до неког закључка да је овај дијалог пропао и онда да се организује мировна конференција. Требало би да се зна да ли је то опет под окриљем Уједињених нација, а то би онда значило могуће укључење и Русије и Кине у цео овај процес, а Руси су сада мало заузети неким другим пословима на Истоку, тако да сумњам да постоји међународно расположење да се иде ка том формату“, истакао је Хоџа у изјави за „Косово онлајн”.
ШТА ОНИ ОПЕТ ТРАЖЕ У КИЈЕВУ? "Неформално" кување светског сукоба
Он тврди да треба да се ради на већ постојећем дијалогу, да се појача притисак на обе стране, а уколико је потребно, укључити и виши дипломатски ниво.
„Мировна конференција, ако би то био пут даље, онда је требала да се одржи пре 20 година година, а не 2024.“, тврди Хоџа.
Људи који верују у ту идеју, тврди Хоџа, мишљења су да је лакше „прескочити“ Европску унију, а одлучујући ће можда бити избори у Словачкој који би, како истиче, специјалног представника за дијалог Мирослава Лајчака могли да врате у домовину, а да његово место посредника уступе некоме другом.
„Мислим да док нема неке званичне процене да је овај дијалог пропао сумњам да нешто друго може да се уради под окриљем Уједињених нација, а ако се не ради под окриљем УН, онда је то нешто друго и сумњам да може да се уради брзо“, тврди Хоџа.
Подсетио је на Дејтонски споразум који је, како каже, зауставио рат, али је БиХ, тврди, и после толико година нефункционална држава.
„Косово функционише много боље као држава него БиХ и то се може лако видети не само на терену него и ако читате међународне извештаје. Тако да, ако се појављују неки други предлози, они би требало да се детаљно елаборирају и да буду прилично дубоки да људи знају да неће нешто непредвидиво да се деси опет за неких 20-25 година што би парализовали државу. То је у Босни већ учињено, и мислим да те сценарије који су непредвидиви и који нуде брза, инстант решења, мислим да то на Балкану једноставно не функционише“, рекао је Хоџа.
ИЗАШАО СА ФОТОГРАФИЈОМ УБИЈЕНОГ СРИНА: Језива слика, још тежа истина
Извор: Политика.рс