'’Видели смо да је тај пројекат донео много доброг држави Србији, али и свим њеним грађанима, те поздрављамо даље јачање економских веза са Народном Републиком Кином кроз потписивање четири споразума, од којих је, наравно, најважнији споразум о слободној трговини. Ово је уједно и одлична вест за све наше произвођаче, који сада могу да изађу на тржиште од 1,4 милијарде становника. У фокусу, морамо да напоменемо, да је и споразум у сектору високих технологија, где Кина за тај развој годишње улаже двеста милијарди долара. Зашто је ово битно? Битно је због тога што више нећемо бити, када су у питању високе технологије, зависни само од Сједињених Америчких Држава, а треба напоменути да чак у 37 од 44 врхунске технологије Кина већ у овом тренутку надмашује Сједињене Америчке Државе. Искрено, очекујемо да се овакви споразуми у најкраћем року реализују и са Египтом и Емиратима.
Желим овим путем да вас подсетим на значај ових споразума, а то је и споразум који је потписан са Руском Федерацијом о слободној трговини, чији је иницијатор била Српска радикална странка, у време власти Српске радикалне странке, али и да се он у потпуности, нажалост, не користи због, да кажем, условљавања или ограничења из Европске уније'’, рекао је Дамјановић на конференцији за штампу.
'’Е сад долазимо до те кључне тачке. С једне стране имамо ове значајне споразуме за јачање наше економије, за бољитак свих наших грађана, за боље ресурсе и све остало што можемо да користимо и с друге стране имамо Европску унију. Ми смо могли да видимо да је изашао у јавност Петар Стано, иначе портпарол Европске уније, који је у свом стилу обраћања васпитачице у вртићу, речником диктата и уцена, а свестан да свих ових година иста та Европска унија максимално експлоатише све у држави Србији, изјавио да ће Србија морати да раскине све билатералне споразуме са трећим лицима на дан пријема у Европску унију'’, додаје он.
Каже да видимо која је разлика, с једне стране, између Европске уније, која нас уцењује да раскидамо уговоре и с друге стране Руске Федерације. Наиме, Руска Федерација никада није уцењивала Србију укидањем Споразума о слободној трговини због сарадње Србије са Европском унијом, односно потписаним ССП споразумом, који је на снази већ петнаест година, а који нам сваке године доноси, нажалост, губитак од шестсто милиона до чак милијарду долара годишње.
Сходно томе, Српска радикална странка, баш због јачања економије, поштовања међународног права, очувања територијалног суверенитета и интегритета државе Србије, захтева од Владе Републике Србије да у најкраћем року приступи, односно кандидује се за чланство у БРИКС-у, јер знамо да је БРИКС заснован на уважавању, под један, свих држава, поштујући међународно право, без диктирања било каквих захтева у погледу унутрашње политике, без агресорских циљева и војних претњи. У оквиру БРИКС-а одлуке, као што знамо, доносе се консензусом, управо на принципима равноправности.
Став Српске радикалне странке је да треба да наставимо да сарађујемо са Европском унијом, треба да наставимо сарадњу са свима који желе сарадњу на равноправним основама, али да Србији није место у Европској унији, већ јој је место у БРИКС-у, који је, поред економског дела, који је врло значајан, битан и на међународном плану, а то је, знамо, због чињенице да ниједна чланица БРИКС-а није увела санкције Руској Федерацији, није признала независно Косово и поштује територијални интегритет и суверенитет Републике Србије.
'’Ми смо имали за данас толико. Имате ли можда неких питања? Уколико нема, хвала вам што сте били на конференцији Српске радикалне странке'’, закључујњ Дамјановић.
Извор: Правда