Кинеска новинска агенција Синхуа пренела је ово позивајући се на заменика шефа кинеске Управе за свемирске летове (ЦМСА) Лин Сјанга.
„Позивамо све земље и регионе укључене у истраживање свемира да сарађују са Кином и поздрављамо њихово учешће у мисијама на нашој орбиталној станици“, рекао је Лин Сјанг.
„Спремни смо да наставимо међународну сарадњу на бази мирног коришћења (кинеске орбиталне станице – прим. РВ), равноправности, обостране користи и заједничког развоја“, закључио је високи званичник.
Сарадња са страним астронаутима подразумева заједничке летове у свемир, спровођење истраживања за слање терета у Земљину орбиту, као и едукацију младих у области ваздухопловних наука, објаснио је Лин Сјанг.
Такође је поздравио учешће страних астронаута у кинеској мисији слетања на Месец.
Слетање на Месец, према плановима Пекинга, требало би да буде спроведено до 2030. године.
Кина ће у оквиру свог лунарног програма, у сарадњи са Роскосмосом, ускоро послати аутоматске станице Чанг'е-6, Чанг'е-7 и Чанг'е-8 на природни сателит Земље.
Кинеска свемирска станица „Тиангонг“ („Небеска палата“) са људском посадом ради у ниској Земљиној орбити (340-450 км) од пролећа 2021. године.
Базни модул станице Тианхе лансиран је у орбиту крајем априла 2021. године, модул Вентиан у јулу 2022. године, а модул Менгтиан у октобру 2022. године.
Прочитајте ОВДЕ више о покушајима укидања УНМИК-а
Извор: Правда.рс