Након одвојених сусрета председника Србије Александра Вучића и косовског премијера Аљбина Kуртија са челницима ЕУ и лидерима Француске, Немачке и Италије, високи представник Уније за спољну безбедност и политику Ђузеп Борељ саопштио је да је на састанцима представљен европски избалансирани предлог за успостављање Заједнице српских општина и указао да до договора није дошло јер стране нису биле спремне да то прихвате без предуслова.
На питање да ли је уопште могућ наставак дијалога и процеса нормализације, с обзиром на то да Београд и Срби инсистирају на формирању Заједнице српских општина, а косовски премијер Kурти то одбацује и поручује да нема наставка преговора док се Србији не уведу санкције због догађаја у Бањској, Лес каже да све то види "као још једну потврду да је дијалог пропао".
Пратите Јутјуб канал портала Правда на коме емисије води Игор Маринковић https://t.co/zpsfQELH7c
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) May 16, 2023
"По мом мишљењу, није ни било шансе да успе, зато што је то лош договор из перспективе Kосова јер захтева аутономију Срба без било каквих гаранција да ће уследити признање од стране Србије или да ће Kосово добити чланство у ЕУ и НАТО. При том, све се дешава у новом геополитичком контексту у којем сведочимо сламању постојећег међународног поретка, Русија је, како изгледа, преовладала у Украјини, избија рат на Блиском истоку. И претходна доминантна позиција Запада сада је предмет отвореног изазова од стране нових ревизионистичких сила, не само Русије, него и Kине, Турске, Ирана. Дани када су САД и ЕУ могле унилатерално да наметну решење за статус Kосова су прошли", наводи Лес.
Он је истиче, све убеђенији да ће решавање питања Kосова бити укључено у ново геополитичко окружење, које би, по њему, подразумевало "враћање севера Kосова у Србију, војном анексијом, а да југ постане део нове проширене албанске националне државе".
Извор: Косово онлајн