Антибиотици, средства за смирење, разни сирупи, лекови за срце, притисак или дијабетес, све више постају роба на локалним тезгама. Сиромаштво, пре свега, тера људе да се лече на пијацама. Лекови на импровизованим тезгама нису новина, иако фармацеути стално упозоравају колико је опасно куповати их било где осим у апотеци. Последње одлуке надлежних могу довести до свакодневних сцена које подсећају на деведесете. Чини се да тај тренд никада није престао.
Наиме, пацијенти из Србије добиће замену у виду лекова из земаља Азије, Африке и Латинске Америке. Све ће то бити наша реалност, уколико Влада усвоји измене Правилника о садржини захтева и документације и начину добијања дозволе за стављање лека у промет. Предлажу увоз лекова из целог света, који се производе по потпуно другачијим критеријумима од ЕУ и који до сада нису били у пракси код нас. Након планираних измена Правилника, под тим другим земљама подразумеваће се и земље чланице ИЦХ (Међународног комитета за усклађивање техничких захтева за лекове за хуману употребу), и то: Бразил, Мексико, Египат, Сингапур, Јужна Кореја, Кина, Саудијска Арабија, Кинески Тајпеј и Турска. међународни уговор.
Према подацима Светске здравствене организације, сваки десети лек на свету је лажан, као и сваки други лек који се продаје на интернету. У Србији је на листи свега осам одсто иновативних лекова који су доступни у Европи. У Хрватској је тај број три пута већи, ау Бугарској четири пута већи. Просек у региону је 30 одсто доступних лекова, а Србија у лекове улаже 115 евра по становнику, док остале земље у региону улажу знатно више, а у Хрватској чак дупло више. Не треба се чудити, цела престоница је облепљена огласима за продају камагре, а ствар је противзаконита.
Иначе, трговина фалсификованим лековима у Африци утростручила се у последњих пет година, наводи АФП. Африка је уносно тржиште за ову илегалну трговину, захваљујући којој су шверцери зарадили 100, па чак и 200 милијарди долара, показало је истраживање Светског економског форума. У неким земљама, посебно у Африци, чак две трећине лекова на тржишту се шверцује. Најмање 100.000 људи умре сваке године у Африци од узимања таквих лекова, према СЗО. Ко ће бити крив ако се ово деси у Србији?
Грађани ће лако препознати предизборни програм СНС. Српске пијаце одавно више нису искључиво место снабдевања свежим прехрамбеним производима, већ и место дружења, окупљања, неговања традиције... и куповине неопходних лекова.
СРАМНО - СНС украо и слоган и то од Зорана Ђинђића
Извор: Директно.рс