Он није навео да ли је трансфер део новог, дугорочног ланца снабдевања или је реч о ограниченој пошиљци, нити шта Северна Кореја добија заузврат за оружје.
Ким је Путину током састанка у Русији прошлог месеца рекао да може да рачуна на пуну и безусловну подршку Северне Кореје за свету борбу Русије у одбрани њених безбедносних интереса, преноси амерички ТВ канал.
Један високи јужнокорејски званичник рекао је за CBS њуз да је Сеул забринут да би Ким могао да тражи технологију од Русије за изградњу подморница на нуклеарни погон и напреднијих ракета и сателита, поред сарадње на конвенционалном оружју.
Званичник је упозорио да би, ако се билатералне везе Русије и Северне Кореје продубе до те мере, то ојачало Кимову способност да угрози не само блиске азијске савезнике Америке Јужну Кореју и Јапан, већ и цео свет.
Пратите Јутјуб канал портала Правда на коме емисије води Игор Маринковић https://t.co/zpsfQELH7c
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) May 16, 2023
Са друге стране, како преноси CBS, SAD су украјинским снагама предале залихе муниције заплењене из Ирана, саопштило је америчко Министарство правде.
Складиште иранске муниције коју су SAD пребациле у Украјину укључује више од милион метака калибра 7,62 мм, који се користе за митраљезе и пушке, наводи CBS.
Муницију је у децембру 2022. запленила америчка морнарица са брода који је кренуо из Ирана у Јемен, где Техеран подржава побуњеничке снаге Хути укључене у грађански рат у тој земљи.
Централна команда америчке војске потврдила је да је у понедељак пребацила муницију у Украјину.
Уз додатно америчко финансирање Украјине, које је за сада замрзнуто усред расправе око буџета савезне владе, администрација америчког председника Џозефа Бајдена је искористила трансфер иранске муниције као решење за наставак подршке Кијеву, наводи CBS.
О руском леку против Ф-16 прочитајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг