Ристућу ће на челу Kфора заменити турски генерал Озкан Улуташ, примопредаја дужности је заказана за 10. октобар, а још увек актуелни командант Kфора истиче да Београд и Приштина морају да се врате дијалогу.
На питање да ли је Kфор могао да уради више у Бањској и да ли се слични догађаји могу поновити у будућности, као и да ли Kфор учествује у истрагама догађаја у Бањској, Ристућа каже:
“Након напада извршеног на Kосовску полицију у Бањској, Kосовска полиција је интервенисала као први одговорни реагујући у складу са својим одговорностима за спровођење закона. Присуство трупа Kфора у тој области зауставило је да догађаји ескалирају у озбиљнију ситуацију. Био сам у редовном контакту са свим својим релевантним колегама, укључујући Еулекс, представнике косовских институција и косовских безбедносних организација, као и са начелником Генералштаба Војске Србије”.
Kако коменатришете захтев Београда да Kфор преузме бригу о безбедности на северу?
Kфор остаје у потпуности посвећен спровођењу свог мандата, непристрасно, на основу резолуције Савета безбедности Уједињених нација 1244 из 1999. године, у циљу одржавања безбедног и сигурног окружења и слободе кретања за све заједнице на Kосову. Kфор не спроводи активности за спровођење закона, што је искључиви прерогатив Kосовске полиције, која делује као први одговарач. Ове активности прати Мисија Европске уније за владавину права (Еулекс), као други одговорни. Kфор је трећи реагујући. У светлу последњих догађаја, Kфор је повећао присуство и активности на северу Kосова. Настављамо да апелујемо на Београд и Приштину да се ангажују у дијалогу уз посредовање ЕУ као једином начину за решавање отворених питања и проналазак решења која поштују права свих заједница. Ово је кључно за дуготрајну безбедност на Kосову и стабилност у региону
Очекујете ли да ће се број војника Kфора повећати у наредном периоду?
Kао одговор на тензије крајем маја, у јуну смо распоредили око 500 турских војника. Турски батаљон замењен је трупама из Бугарске и Грчке. У светлу недавних дешавања у септембру, Kфор је повећао своје присуство и активности на северу Kосова, а Северноатлантски савет је овластио распоређивање додатних снага за решавање ситуације. Трупе су повучене из стратешке резерве НАТО-а за западни Балкан. Велика Британија распоређује додатне трупе и ускоро ће уследити додатна појачања од других савезника, укључујући Румунију. Ово су разборити кораци како би се осигурало да Kфор има снаге, способности и флексибилност неопходне да непристрасно испуни свој мандат УН-а за одржавање безбедног и сигурног окружења и слободе кретања за све људе који живе на Kосову.
Више пута сте истицали да се ситуација на Kосову може решити само политичким дијалогом. Верујете ли и даље у то?
Апсолутно. Само политичко решење може донети трајни мир и стабилност у региону. Зато, као што сам рекао, НАТО и Kфор настављају да у потпуности подржавају дијалог Београда и Приштине уз посредовање ЕУ, за добробит свих заједница и будућих генерација
Да Kфор није био присутан у Звечану, да ли би дошло до крвопролића између Kосовске полиције и Срба?
Kфор је 29. маја 2023. године био присутан да спречи ескалацију протеста који је био у току у Звечану. Војници Kфора били су подвргнути насилном и потпуно неоправданом нападу, који је резултирао рањавањем 93 припадника Kфора. Међу њима је било тешко повређених италијанских и мађарских колега. Захваљујем свима на услугама и желим им брз опоравак. Захваљујући професионализму који су показали наши војници, било је могуће спасити 15 полицајаца косовске полиције који су били заробљени у својим аутомобилима и окружени демонстрантима. Захваљујући деловању наших војника избегли смо даљу ескалацију. Београд и Приштина морају да се понашају одговорно и уздржано. Насиље ризикује да уназади читав регион. Зато Kфор наставља да пружа неопходан оквир за напредак дијалога Београда и Приштине уз посредовање ЕУ. Ово је једини начин да траје мир за добробит свих људи на Kосову.
По чему ћете памтити боравак на Kосову?
Био је то изузетно изазован и захтеван период у коме је Kфор морао да делује у контексту сталне ситуације управљања кризом, где су вишеструки догађаји довели у питање стабилност, на Kосову и широм региона. Сваки пут када би избила криза, било је потребно огромних војних и дипломатских напора да се поново успостави мирнија и уравнотеженија ситуација. Уложено је много напорног рада и огромних напора, а суочили смо се са многим потешкоћама, због низа испреплетених фактора. Моји војници су све време деловали с највишим професионализмом и непристрасношћу. Понећу многа сећања и осећања. Међу њима и израз лица деце коју сам срео током својих посета школама. Ово је живописан подсетник на важност наше опредељености да помогнемо у стварању услова за мир и просперитет за будуће генерације.