Напад Хамаса на Израел је посебно изненађујући јер је, како пише „Гардијан”, израелски надзор над палестинским друштвом веома софистициран и веома инвазиван, док је праћење активности самог Хамаса један од њихових главних задатака.
Готово је шокантно да Израел није био свестан планираног напада, будући да има изузетно развијену обавештајну мрежу, а да његове доушнике на окупираним палестинским територијама чини велики број пажљиво одабраних људи.
Уз комбиноване напоре Шин Бета, израелске домаће обавештајне службе, Мосада, његове стране шпијунске агенције и свих средстава Израелских одбрамбених снага, за Би-Би-Си је зачуђујуће да нико није видео да се ово дешава.
„Израел без сумње има најобимније и добро финансиране обавештајне службе на Блиском истоку. Има доушнике и агенте унутар палестинских милитантних група, као и у Либану, Сирији и другде. У прошлости је извршила правовремене атентате на вође милитаната, интимно знајући сва њихова кретања.
Понекад се то радило са ударима дронова, након што су агенти поставили ГПС трагач на аутомобил појединца; понекад је у прошлости чак користио и експлодирајуће мобилне телефоне“, истиче Би-Би-Си.
„Гардијан” прецизира да су Израелци, мобилишући доушнике, тражили појединце са финансијским и здравственим проблемима, оне који су угрожени због сексуалне недоличности, као и Палестинце којима је дозвољено да напусте обални појас. Чланови милитантних група у израелским затворима такође су историјски били мета обавештајних напора.
Израелска индустрија технологије надзора, о чему сведочи скандал са шпијунским софтвером „Пегаз”, међу најнапреднијим је на свету. И поред свега тога, било је потпуно непредвиђено ишчекивање Хамасових потеза.
„Истина је да је Хамас, иако је увек одлучан и способан за дугорочно планирање, постао много вештији у прилагођавању војним изазовима са којима се суочава, често улажући велике напоре у планирање и идентификацију израелских рањивости, што је чињеница добро позната Израелу. Одбрамбене снаге“, истиче бивши дописник „Гардијана“ из Јерусалима Питер Бомонт.
Све ово, истиче Бомонт, указује да је напад планиран не само унутар Хамаса, већ и ривалских фракција Газе, уз ниво оперативне безбедности без преседана у претходним рундама борби.
Војни аналитичари су већ пожурили да сугеришу да је Хамас вероватно користио значајну обману, као и шок од напада на више домена – укључујући ракете и инфилтрацију – да створи максимални хаос.
Оно што је јасно, према новинару „Гардијана”, јесте да Израел није приметио потенцијалне припреме: планирање, гомилање залиха. И уочи офанзиве Хамаса, док су се његови борци гомилали и приближавали граничним областима под надзором редовних патрола, камера, сензора кретања тла и мини-топова на даљинско управљање на местима која су се у прошлости показала ефикасним против покушаја да јуриша на граничну ограду све није успело.
А ограда са бодљикавом жицом требало је да послужи као „паметна баријера” да спречи управо ову врсту инфилтрације, али су је припадници Хамаса једноставно пробили булдожерима, пресекли жицу и ушли у Израел са мора и параглајдером.
„Све ово указује на операцију која је, као и претходни Хамасови изненадни напади на инфилтрацију, укључујући и оне који се воде кроз тунел у Израел, захтевала огромну количину припрема. Можда је значајна чињеница, како су истакли израелски медији, да инциденте са Хамасом последњих месеци израелске обавештајне агенције нису идентификовале као припреме за рат“, закључује Бомонт.
А израелски медији поставили су неизбежно питање: како се тако нешто могло десити на дан када се обележава пола века од Јом Кипурског рата, који се сматра колосалним неуспехом обавештајних служби – када је Израел напала арапска коалиција.
„Цео Израел се пита: где су израелске одбрамбене снаге, где је полиција, где је обезбеђење“, питао је Ели Марон, бивши шеф израелске морнарице, на телевизији уживо.
НОВИ СНИМЦИ ИЗ ИЗРАЕЛА: Уличне борбе и дронови-камиказе (ВИДЕО)
Извор: Вебтрибуне.рс