Како се наводи у чланку, ликвидација имовине организације и њене инфраструктуре у енклави може потрајати годинама, и што је најважније, довести до великих губитака.
„Због тога у Израелу и у међународној заједници круже идеје које ће скратити овај процес и што пре постићи предају Хамаса у појасу Газе. Заинтересовани за то разматрају могућност егзодуса припадника војног крила Хамаса, укључујући његове лидере, из Појаса Газе уз сагласност Израела, који ће моћи да спасу животе у замену за ослобађање свих талаца“, наводи лист.
Аутор чланка повлачи паралелу са „бејрутским моделом 1982.“, када су чланови Палестинске ослободилачке организације (ПЛО) на челу са Јасером Арафатом могли да се повуку из Бејрута, опкољеног израелском војском, у Тунис.
Како наводи лист, о овој теми се недавно више пута говорило у штампи, као и на разним састанцима уз учешће израелског премијера Бењамина Нетанијахуа. Наводно, Нетанијаху је „показао велико интересовање“ за иницијативе које су тамо изнете и тражио додатне материјале.
Истовремено, како пише Једиот Ахронот, такав приступ неће дозволити постизање неких од ратних циљева које наводи израелско руководство. На пример, искоренити активности хиљада Хамасових активиста и уништити војну инфраструктуру са свим тунелима, бункерима и фабрикама ракета.
Пратите Јутјуб канал портала Правда на коме емисије води Игор Маринковић https://t.co/zpsfQELH7c
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) May 16, 2023
Према различитим изворима, око 150 Израелаца је заробљено од стране Хамаса. Сам покрет је навео да се у Појасу Газе налази око 200-250 заробљеника.
Јуче је бригадни генерал Ицик Коен рекао је да се једна од јединица Израелских одбрамбених снага, 162. дивизија, приближила капији града Газе. Пре тога је прес служба оружаних снага јеврејске државе појаснила да израелска војска води жестоке борбе са Хамасом у дубини енклаве.
Интервју генерала Залужног прочитајте ОВДЕ.
Извор: Правда