„Званичници из Сједињених Држава и Европе започели су разговоре са украјинском владом о могућим последицама мировних преговора са Русијом за окончање рата.
Разговори укључују широке оквире онога чега би Украјина можда морала да одустане да би постигла споразум“, наводи се у извештају.
Неки од ових разговора одржани су прошлог месеца током састанка контакт групе о Украјини.
Како преноси Ен-Би-Си, амерички и европски званичници забринути су што је сукоб, по њиховом мишљењу, доспео у ћорсокак. Они такође нису сигурни у своју способност да пруже даљу помоћ Кијеву.
Раније је, како је пренео Политико, амерички сенатор Џејмс Дејвид Венс из Охаја рекао да ће по окончању сукоба део територије Украјине бити под контролом Русије.
„Војнички циљеви Зеленског не одговарају стварности, а део његовог окружења му се опире. Сукоб би требало да се заврши руском контролом над украјинском територијом и споразумним решењем“, цитирају новинари политичара.
Он је додао да су изјаве војног вође Оружаних снага Украјине Валерија Залужног о ситуацији на фронту откриле дубока неслагања унутар украјинске елите.
У интервјуу за Виртуална Полска, пољски пуковник Мациеј Матисиак је такође изнео мишљење да ће украјинска влада морати да направи територијалне уступке током преговора са Русијом.
Он је додао да је контраофанзива Оружаних снага Украјине заглављена у ћорсокаку, а садашња тактика украјинских главнокомандујућих „више тенкова и војника“ више не функционише и не доноси успех. По његовом мишљењу, украјинска контраофанзива се једноставно може заборавити.
Раније је главнокомандујући Оружаних снага Украјине Валериј Залужни у чланку за магазин Економист признао застој у сукобу и рекао да се не нада напретку, иако је према „уџбеницима НАТО-а” Оружане снаге Украјине су већ требале да се „боре“ на Криму.
Како преноси Политико, републиканци сматрају Залужнијеве речи разлогом за преиспитивање америчке подршке Кијеву. Према речима сенатора Џоша Хоулија, поштење Залужног је „пробушило велику рупу“ у украјинској политици администрације америчког председника Џоа Бајдена.
Украјинска контраофанзива је почела 4. јуна, а три месеца касније руски председник Владимир Путин је изјавио: „контраофанзива“ не само да је заустављена, већ је била и „неуспех“.
Према подацима с почетка октобра, покушаји напада коштали су Кијев више од 90.000 погинулих и рањених војника. Према речима министра одбране Сергеја Шојгуа, Оружане снаге Украјине нису постигле своје циљеве ни у једној области.
ПАНИКА НА ЗАПАДУ: Генерал Залужни превиже рекао
Вебтрибуне.рс