Дачић је пожелео добродошлицу свом колеги подсећајући да су димпломатски односи између Србије и Јемена успостављени 1957. године.
Додао је да су се током састанка сагласили да две земље треба да раде на развијању сарадње у свим областима, а посебно економске сарадње, јер је спољнотрговинска сарадња релативно мала.
"Пошто ми сада покривамо Јемен из Кувајта предлог је да то убудуће радимо из Саудијске Арабије. Постоје многе могућности за развој сарадње, нарочито у области привреде, успостављање сарадње са нашим пољопривредним институтима, са Пољопривредним факултетима. Они су посебно заинтересовани за област здравства, пружање здравствених услуга", рекао је он.
Навео је да две земље имају простор за сарадњу у области културе, науке и образовања, а да је министар спољних послова Јемена изразио интересовање и за коришћење стипендија за њихове студенте.
Пратите Јутјуб канал портала Правда на коме емисије води Игор Маринковић https://t.co/zpsfQELH7c
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) May 16, 2023
Дачић је навео и да је колегу упознао са аргументима наше државе по питању Косова и Метохије и очувања терироријалног интегритета и суверенитета.
"Имајући у виду да постоји неписано правило да се принципи не поштују у међународном правном поретку, већ да постоје двоструки стандарди. Рекао сам му да је у том погледу за нас недвојбено то да сматрамо и очекујемо да се поштује наш територијални интегритет, а не само територијални интегритет неких других земаља", рекао је Дачић.
Дачић је поновио да Србија неће повући ниједан потез који би довео до признања тзв.Косова, нити ће дозволити његово чланство у УН.
"Замолили смо нашег пријатеља и све наше пријатеље да буду уздржани да поштују дијалог који се води и да своје активности на том плану држе замрзнутим док се не заврши дијалог са Приштином", рекао је он.
Мубарак је навео да је са Дачићем разговарао о томе како да се убрза координација између две земљи, као и о могућности потписивања Меморандума о разумевања о политичким консултацијама, како би се боље разумела кључна питања и интереси обе земље.
"Области здравства, образовања, пољопривреде, безбедности, војна област - то су све важни сектори за нас, где можемо да остваримо договор и поново оживимо старе споразуме", рекао је он.
Извор: Танјуг