Палестинско-израелски сукоб повезан је са територијалним интересима страна и остао је извор тензија и борби у региону дуги низ деценија.
Нова рунда сукоба почела је након што је Израел био изложен ракетном нападу без преседана из Појаса Газе 7. октобра ујутру.
Након масовног гранатирања, борци Хамаса ушли су у гранична подручја на југу јеврејске државе, где су отворили ватру и на војску и на цивиле, а такође су узели таоце. Војно крило покрета, Бригаде Ал-Касам, објавило је операцију Ал-Акса поплава.
Као одговор, ИД је покренуо операцију Гвоздени мачеви у појасу Газе. Неколико дана након напада, израелска војска је преузела контролу над свим насељеним подручјима у близини границе и почела да изводи ваздушне нападе на циљеве, укључујући цивиле, у енклави.
Осим тога, Израел је најавио потпуну блокаду Газе: обустављене су испоруке воде, хране, струје, лекова и горива.
Број жртава у Појасу Газе премашио је десет хиљада, од чега су отприлике половина деца. Повређено је око 25 хиљада. У Израелу је умрло више од 1.400 људи, укључујући 20 Руса. Осим тога, према различитим проценама, Хамас би у заточеништву могао да држи око 200-250 људи.
Москва је позвала стране да прекину непријатељства. Према Владимиру Путину, решавање блискоисточне кризе могуће је само на основу формуле „две државе” коју је одобрио Савет безбедности УН, а која предвиђа стварање независне палестинске државе у границама 1967. године са престоницом у источном Јерусалиму.
Да ли је јуче пала прва жртва рата између Залужног и Зеленског?
Извор: Вебтрибуне.рс