Најновије

СУПЕРСОНИЧНА ТРКА: Успеси Москве и Пекинга у производњи суперсоничног оружја забрињава Вашингтон

Русија и Кина активно развијају хиперсонично оружје које може да путује на велике удаљености невероватним брзинама и избегне већину противваздушне одбране.

Истовремено, Америка, која је потрошила милијарде долара и деценије на стварање сличних система, још увек не може да постигне значајније успехе у овом правцу, што изазива забринутост бивших и садашњих представника Министарства одбране САД, пише „Волстрит журнал „.

Кина је у лето 2021. тестирала ракету која је погодила мету на њеној територији и „шокирала“ Вашингтон. Амерички званичници за националну безбедност закључили су да је Пекинг лансирао хиперсонично оружје - ракету која може да путује најмање пет пута већом брзином од звука.

Према писању публикације, такво оружје може да нападне невероватном брзином, да се лансира са велике удаљености и да заобиђе већину система противваздушне одбране. Може да носи конвенционалне експлозиве или нуклеарне бојеве главе. Кина и Русија имају такве системе, али САД немају.

Више од 60 година, америчка влада је уложила милијарде долара у десетине програма за развој сопствене верзије ове технологије. Међутим, ови напори су се или завршили неуспехом, или су прекинути пре него што су уродили плодом, наглашава се у чланку.

Вашингтон, који се последњих деценија фокусирао на борбу против тероризма и побуне, поново улаже ресурсе у хиперсонику. Само 2023. Пентагон ће потрошити више од 5 милијарди долара на стварање ове врсте оружја. Поред тога, одељење ангажује приватни сектор, компаније из Силицијумске долине, да раде на пројектима.

Са овом потрошњом, Америка настоји да поврати доминацију у кључним војним технологијама док улази у „нову еру такмичења великих сила“. Сједињене Државе улажу велике напоре да одрже корак са Кином у бројним областима, од вештачке интелигенције до биотехнологије, тврди публикација.

Како наводи издање, руски системи, укључујући ракетни систем Авангард, могли би да угрозе не само снаге НАТО-а у Европи, већ, према Владимиру Путину, чак и да стигну до територије Сједињених Држава.

У међувремену, стварање сличног оружја у Америци суочава се са многим проблемима. „Моја забринутост због недостатка напретка у хиперсоници само расте. Морамо да идемо брже на неколико фронтова“, упозорава бивши потпредседник Здруженог генералштабова Џон Хајтен.

Хиперзвучне ракете у рукама сила попут Кине или Русије могле би да промене стратешку равнотежу која је дуго водила одбрамбену политику Вашингтона. Они би могли да заобиђу америчке системе за рано упозоравање или да ударе на објекте америчке морнарице, укључујући носаче авиона, као и на кључне базе у иностранству.

Хиперсоничне ракете комбинују брзину са способношћу путовања на малој висини и маневрисања у лету, што их чини тешким за откривање радаром или сателитом. Као резултат тога, њихово пресретање коришћењем постојећих система постаје практично немогуће, објашњава публикација.

Сједињене Државе су почеле да улажу у системе за одбрану од ракета дизајниране за уништавање хиперсоничних пројектила, али ови пројекти су још увек у повоју и не очекује се да ће ући у службу најмање 10 година.

У међувремену, Кина је последњих година спровела стотине летних тестова хиперсоничног оружја следеће генерације. Пекинг већ има сличне системе у свом арсеналу, спремне за употребу, баш као и Москва, која их је чак користила у украјинском сукобу.

Званичници Пентагона активно расправљају о томе како најбоље одговорити на ова руска и кинеска напредовања. Неки тврде да би САД требало да се фокусирају на одбрамбене системе, а не на ракете. Други кажу да чак и ако противници имају више хиперсоничних пројектила, САД ће се на крају показати као „напредније“.

Прошле године, америчко ратно ваздухопловство доделило је Раитхеону уговор од скоро милијарду долара за развој хиперсоничне крстареће ракете постављене на авион дизајнирану да уништи непријатељске бродове. Војска се надала да ће ове године развити сопствену верзију ракете лансиране из камиона.

Напредак је делимично заустављен зато што је развој хиперсоничног оружја изузетно тежак. Кретање брзином већом од једне миље у секунди генерише огромну количину топлоте — више од 1093°Ц — која превазилази могућности већине материјала.

Једна од највећих препрека је недостатак инфраструктуре потребне за тестирање. Развој оружја захтева тестирање у аеротунелима, који могу да реплицирају јединствене аеродинамичке притиске хиперсоничног лета.

У Сједињеним Државама постоји око 26 одговарајућих зграда у власништву владе, индустрије и научних организација, али многе од њих су старе деценијама. Осим тога, употреба свих њих је заказана више од годину дана унапред, што успорава темпо развоја наоружања.

Већи изазов за Пентагон може бити одлучивање тачно које способности жели у свом арсеналу. Тренутно се америчка војска развија у два правца – крстареће ракете, које користе хиперсонични директно ваздушно-млазни мотор, и једрилице које се лансирају из ваздуха.

Министарство одбране САД финансира око пола туцета различитих типова хиперсоничног оружја и нема јасан план за њихову употребу, тврде људи упознати са овим питањем. „Када сам био у Пентагону, није било стратегије, а према ономе што сада видим као спољни посматрач, још увек нема“, каже Вилијам Ропер, бивши шеф набавке америчког ваздухопловства.

ПРВА ИЗЈАВА ЦАРЈОВА НАКОН НЕУСПЕЛОГ АТЕНТАТА: Кијевски режим ће положити рачун за рат, терор и све што је учинио Украјини

Извор: Вебтрибуне.рс

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА