Најновије

АМЕРИ ТЕРАЈУ "ЦАРА ДО ДУВАРА": Устав Косова или Устав Србије

Приштина ће прихватити ЗСО која јој је предложена на Западу, али Београд мора да инсистира на ЗСО по Бриселском споразуму јер у супротном можемо и ми да повучемо све што смо до сада испунили из тог споразума, каже др Александар Лукић из Института за политичке студије, пише Спутњик.
Закон слабијег / Пиксабеј

Закон слабијег / Пиксабеј

Амерички амбасадор у Приштини Џефри Ховенијер изјавио је да међународна заједница инсистира на „хитном формирању Заједнице општина са српском већином“, истакавши да она треба да буде у складу са важећим уставом Косова и да се формира на основу одлуке уставног суда Косова.

У чије име говори Ховенијер

Другим речима, он је практично рекао да Американци сматрају да ЗСО не треба да има никакву власт, а понајмање извршну која би била везана за Београд, како то предвиђа Бриселски споразум који је ратификовала и Приштина и Београд, а Европска унија била гарант.

Лукић каже да Ховенијер није амбасадор кога Србија као држава признаје као представника Америке, јер ни Косово није призната држава, тако да на његове изјаве треба да гледамо као на изјаве грађанина Америке који борави на Косову и Метохији.

„Нисам чуо да је амерички амбасадор у Београду који је по правилима надлежан и за Косово и Метохију као део Србије, потврдио речи дотичног господина, тако да не знамо да ли имају усаглашено мишљење,“ примећује Лукић.

С друге стране, све и да је ова изјава Ховенијера став америчке владе, ми мора да се позивамо на ово што је везано за ЗСО већ договорено.

Само ЗСО по Бриселском споразуму

„Бриселски споразум је међународни документ склопљен у два наврата 2013. и 2015. године. Према томе, то за нас, а требало би и за друге из међународне заједнице, мора да буде нешто на чему би требало да се инсистира код Приштине. Ми наравно од тога не смемо да одустајемо јер то је оквир који омогућава Србима да као заједница опстану на КиМ,“ напомиње наш саговорник, пише Спутњик.

По његовим речима, врло је вероватно да ће Приштина пристати да спроведе ЗСО по овом западном принципу, а тиме би се Београд ставио у незгодну позицију.

„Фактички, они покушавају да нас ставе пред свршен чин и у позицију где бисмо овако нешто одбили. Међутим, ми то не смемо да дозволимо, већ морамо да инсистирамо да се сви држе ЗСО која је договорена у Бриселу.

Повратак свега на 2013.

Уколико се ствари не буду тако одвијале ми можемо онда да затражимо да се све што смо испунили из тог споразума врати на пређашње стање, односно, да на север вратимо наш политички систем који је био до 2013. Године. Па онда, да се око ЗСО и целе приче поново преговара, али да пре тога ЕУ која је гарант Бриселског споразума тај документ прогласи неважећим,“ закључује Лукић.

Ховенијер је иначе истакао да ЗСО не може бити нови слој власти нити може да има извршну власт, тако да наш саговорник не види онда како ЗСО може да постоји као може да постоји као аутономија.

Поводом „америчког ЗСО“ огласио се и директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић са изјавом да ЗСО никада неће бити невладина организација у чије оквире би представници појединих западних представништава у Приштини желели да је сместе.

Погледајте ОВДЕ борбе код Клешчејевке 

Извор: Спутњик

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА