Немачка војска нема ни снагу ни опрему потребну за ефикасну одбрану нације, објавио је немачки таблоид "Билд", позивајући се на сопствену анализу стања оружаних снага.
"Билд" се овог посла прихватио након што је највиши војни званичник Немачке Карстен Бројер прошле недеље, у разговору за "Франкфуртер алејмане цајтунг" упозорио да земља можда није у стању да испуни своје обавезе према НАТО-у, па чак ни да се постара за своју самоодбрану.
УКРАЈИНСКИ ВОЈНИК СПЕЦИЈАЛНЕ БРИГАДЕ ИМА ПОРУКУ: Његове речи о...
Немачки лист, наиме, подсећа да је 2008. године тадашња министарка одбране Урсула фон дер Лајен имала је циљ да број немачких војника до 2025. године на повећа 203.000. Тренутни министар Борис Писторијус, померио је, међутим тај рок на 2031. годину али му је идеја да додатно оснажи војску.
Не само што број војника није повећан, него је стварни број припадника оружаних снага летос пао са отприлике 183.000 на 181.383 крајем октобра, са хиљадама непопуњених радних места. Само 0,4 одсто укупне немачке популације је у војсци.
"Билд" се зато запитао ко ће бранити Немачку у хипотетичком сукобу са страном силом, имплицирајући да би највероватнији противник могла да буде Москва.
Експерт на кога се лист позива, каже, између осталог, и да би руска хиперсонична ракета за четири минута могла да стигне до Берлина, а да оружане снаге ове ЕУ земље болују од недостатка спремности.
Немачка војна опрема је такође у лошем стању и своди се на 200 главних борбених тенкова, од којих је само половина оперативна, док је индустрија способна да оспособи само три нова возила месечно.
Остала војна опрема, од авиона преко малокалибарског оружја до радија и шлемова, у великој је мери застарела, а неки од заменских хардвера се не очекују годинама, наводи "Билд". Инфраструктура цивилне одбране, укључујући болнице и бункере, смањена је од Хладног рата, баш као и оружане снаге.
Под вођством канцелара Олафа Шолца, Немачка је постала главни добављач оружја Украјини. Неки званичници, укључујући Еберхарда Зорна, Бреуеровог претходника, упозорили су да Берлин слаби своју безбедност како би подржао Кијев у сукобу са Москвом.
Шолцова влада размишља о проглашењу ванредног стања, пошто га законска ограничења федералног буџетског дефицита спречавају да пружи онолико војне и финансијске помоћи Украјини колико сматра да је потребно.
На катастрофално стање Бундесвера недавно је упозорио и посланик Бундестага Јохан Вадепул који је поручио да би немачка војска у случају рата, потрајала свега два дана, управо због недовољног финансирања и недостатка људства и муниције.
ПУТИН ГОВОРИ О ПРВОЈ ЛИНИЈИ ФРОНТА: Много је боље, али немамо увек довољно оружја
Извор: Рт.рс