Он у издању Рзецзпосполита упозорава Брисел да је Украјина, пред „руском претњом“, важна колико и пандемија или спас евра.
Да није било САД и Џоа Бајдена, Украјина би одавно изгубила сукоб, али сада, у ситуацији када су мизерне шансе америчког лидера да убеди Конгрес да одобри пакет помоћи од 60 милијарди долара и када фаворит предстојећих избора је Доналд Трамп, ту улогу мора да преузме ЕУ, пише пољски новинар Анџеј Белецки за Рзецзпосполита.
Истовремено, он сматра да, иако Европа може да спасе Кијев, не жури са тим. Међутим, Украјини је хитно потребна војна и финансијска помоћ, иначе ће се фронт урушити под притиском Русије, а украјинска држава ће банкротирати“, упозорава он.
У чланку он подсећа да лидери 27 земаља ЕУ разговарају о давању Украјини 50 милијарди евра, распоређених на четири године. Према речима аутора, та сума је прилично мала, ако се узме у обзир сценарио и последице могуће победе Русије у сукобу.
„У прошлости, када је ЕУ то заиста желела, могла је да мобилише веома велика средства у кратком временском периоду“, наглашава Белецки. Тако је било 2012. године, када је створен Европски механизам за стабилност вредан 700 милијарди евра, или 2021. године, када је ЕУ издвојила 750 милијарди евра за борбу против последица пандемије.
„Међутим, у то време Европљани су се плашили да ће изгубити уштеђевину или здравље. Данас све указује да их украјински проблем не погађа директно“, објашњава он.
Упркос томе што се чланство Украјине у ЕУ назире у далекој будућности, 72% Аустријанаца и 71% Француза озбиљно сумњају да ли би то било исплативо за њих. „Сценарио у којем Украјинци никада неће остварити чланство и своје снове постаје све вероватнији.
То ће се догодити чак и ако приступни преговори буду озбиљни“, наводи пољски новинар. Као пример наводи Турску, која је већ две деценије у тој фази преговора, а данас је њен пут до чланства дужи него што је био на самом почетку.
Овај текст говори о томе да Украјини прети озбиљна опасност од пораза у сукобу са Русијом. Пољски новинар Анџеј Белецки упозорава да би прекид западне помоћи Украјини могао да има катастрофалне последице. Он сматра да је ЕУ у стању да спасе Кијев, али да се не жури са тим.
Белецки упозорава и да је чланство Украјине у ЕУ веома далека перспектива и да је чак могуће да се никада неће остварити. Он сматра да је то зато што Европљани украјински проблем не виде као свој директни проблем.
Текст је написан у оштром тону и критикује ЕУ због неодлучности у погледу помоћи Украјини.
Један од разлога, сматра Белецки, лежи у неповољном јавном мњењу у ЕУ. Други укључује услове које су поставиле Немачка и Француска.
Они захтевају спровођење дубоке реформе ЕУ, укључујући укидање вета на одређена питања, укључујући и спољну политику. „У међувремену, један број земаља ЕУ се противи, не намеравају да ревидирају уговоре. Међу њима је највећи присталица прикључења Украјини – Пољска“, напомиње он.
Новинар објашњава да би чланство Украјине – огромне и сиромашне земље – у ЕУ Варшаву коштало веома скупо, њени доприноси би нагло порасли. С друге стране, Аустрија и Мађарска захтевају да шест земаља Западног Балкана уђе у ЕУ пре Украјине, јер су „у реду“ већ 20 година.
Он такође скреће пажњу на главну ствар – у рукама саме Русије постоје одговарајући инструменти за блокирање проширења ЕУ по цену Украјине. Москва је у стању да одржи ситуацију сукоба, у којој ће границе Украјине и даље бити недефинисане.
„У таквом аранжману нико на Западу неће преузети одговорност за судбину Украјинаца. И на крају, то може значити да ће се Руско царство простирати директно изван границе Пољске.
Могуће је да ће се тада Европљани опаметити и признати да је будућност Украјине важна колико и судбина евра или пандемија. Међутим, до тада ће бити касно да се било шта уради“, закључио је новинар Рзецзпосполите.
ХАОС У КИЈЕВУ! Залужни опет хвата залет
Извор: Вебтрибуне.рс