Пентагон је у четвртак саопштио да је више од 20 земаља пристало да учествује у групи, познатој као Операција „Чувар просперитета“, преноси Ројтерс.
Неке земље, међутим, нису потврдиле своје учешће, док су друге рекле да ће њихови напори да помогну у заштити комерцијалног саобраћаја на Црвеном мору бити део постојећих поморских споразума, а не нове операције под вођством САД.
Недостатак детаља и јасноће о томе шта земље раде унео је конфузију за поморске компаније, од којих су неке преусмеравале бродове из тог подручја након напада, за које Хути кажу да представљају одговор на израелски напад на појас Газе .
Шта су САД објавиле?
Амерички министар одбране Лојд Остин најавио је у уторак планове за успостављање мултинационалне коалиције за заштиту бродова на Црвеном мору под називом Операција „Просперити Гардијан“.
Током посете Блиском истоку, он је рекао да ће се операцијама придружити Британија, Бахреин, Канада, Француска, Италија, Холандија, Норвешка, Сејшели и Шпанија.
У четвртак, Остин је рекао да су се Грчка и Аустралија такође придружиле групи, што је број чланица повећао на 20, али је додао да је најмање осам земаља одбило да буду јавно именоване.
Шта кажу друге земље?
Француска
Француско министарство одбране саопштило је да подржава напоре да се обезбеди слобода пловидбе у Црвеном мору и околини и навело да већ делује у региону. Али је речено да ће француски бродови остати под француском командом, те није наведено да ли ће бити распоређено више поморских снага.
Француска има поморску базу у Уједињеним Арапским Емиратима и 1.500 војника у Џибутију. Њена фрегата Languedoc је сада у Црвеном мору.
Италија
Италијанско министарство одбране саопштило је да ће послати поморску фрегату Virginio Fasan у Црвено море да заштити своје националне интересе као одговор на специфичне захтеве италијанских бродовласника.
Речено је да је ово део његових постојећих операција и да није део операције „Просперити Гардијан“.
Шпанија
Шпанско министарство одбране саопштило је да ће учествовати само у мисијама које води НАТО или у операцијама које координира ЕУ.
„Нећемо једнострано учествовати у операцији на Црвеном мору“, навело је Министарство.
Британија
Британија је саопштила да ће се разарач „ХМС Дајмонд“ придружити операцији „Просперити Гардијан“. Британско министарство одбране саопштило је да ће коалиција деловати као део снага предвођених САД.
Грчка
Грчка је у четвртак саопштила да ће послати поморску фрегату у Црвено море и да ће учествовати у операцији „Просперити Гардијан“.
Остале земље
Холандија је навела да ће послати два штабна официра, а Норвешка је рекла да ће послати 10 морнаричких официра у Бахреин, седиште ЦМФ-а. Данска је у среду саопштила да ће учествовати у операцији, пославши једног официра.
Које постојеће поморске коалиције делују на подручју Црвеног мора?
Неколико морнарица је већ део међународних операција за заштиту бродских путева у региону, укључујући заштиту бродова од пирата који су неколико година ометали поморство код обала Сомалије.
Мисије укључују:
- Операција Аталанта, коју су успоставиле Поморске снаге Европске уније Сомалија (EUNAVFOR), делује код Афричког рога и у западном Индијском океану како би штитили резолуције УН за заштиту мора од пирата. Његово седиште је у Шпанији.
- Операција Агенор је операција под европски вођена операција која има за циљ да гарантује слободу пловидбе у Ормуском мореузу, главном бродском путу за извоз нафте из заливских држава.
- Комбиноване поморске снаге (ЦМФ) су мултинационално поморско партнерство које предводе САД из Бахреина. ЦМФ има 39 чланица, укључујући НАТО и европске државе, земље региона и друге нације. Једна од његових мисија је Комбинована оперативна група 153 (ЦТФ 153), која делује у Црвеном мору.
Прочитајте ОВДЕ о борбама код Херсона
Извор: Спутњик