Холандија је једна од земаља ЕУ која је обећала Кијеву авионе у наредних неколико година, поред Данске, Норвешке и Белгије.
Зеленски је у августу тврдио да су Холандија и Белгија заједно обећале 42 авиона његовој земљи, иако се у заједничкој изјави две државе не помињу никакве конкретне бројке.
Руте је навео да ће "почетна" испорука укључивати 18 авиона. Премијер је такође раније рекао да се целокупна флота Ф-16 његове земље састоји од 42 авиона и да ће Амстердам морати да задржи неке за потребе сопствене обуке.
Руте је подсетио и да неки критеријуми морају да буду испуњени пре слања авиона, укључујући захтеве за особље и инфраструктуру и признао да Холандија још није добила извозну дозволу од САД.
Вашингтон је дуго оклевао да разматра снабдевање Кијева борбеним авионима. У фебруару је амерички председник Џозеф Бајден рекао да Украјини нису потребни Ф-16. До лета се, међутим, став САД променио и Вашингтон је на крају дао дозволу украјинским пилотима да тренирају на авионима Ф-16 и сигнализирао да је спреман да одобри трансфер авиона из трећих земаља у Кијев када се ова обука заврши.
Док Кијев инсистира да ће са новим, напредним оружјем и муницијом тријумфовати, Москва упозорава да западно оружје само продужава сукоб и патњу, без значајног утицаја на ситуацију на фронту. Истовремено, западни званичници почели су да сумњају у Украјину након пропале контраофанзиве која је, упркос помоћи НАТО, довела до минималних промена дуж линија фронта и огромних губитака Кијева.
Погледајте ОВДЕ конференцију за штампу покрета Ми - Глас из народа
Извор: РТ Балкан