"Мислим да је нама циљ да имамо заједно више од 50 одсто гласова. СПС је од 2012. године имао резултат који је увек био већи од 10 одсто и сваки резултат испод тога би за нас био неуспех. Али, да кажем и ово, не значи да СПС мора да буде у власти. Одлука је на Српској напредној странци. Ми хоћемо, ако они не желе, никакав проблем није. Има других партија са којима ће разговарати о томе, али поузданијег партнера од нас нема, чак ни на њиховој листи", рекао је Дачић у интервјуу за Танјуг.
На коментаре да СПС за успехе власти говори да су заједнички, али да критике иду на рачун СНС-а, Дачић каже да он ништа не приписује себи, нити се одриче нечег да би пребацио кривицу на неког другог.
"Не постоји тема око које смо имали различите ставове и зато мислим да би вероватно неко можда и желео да буде што више тих размирица, али опет са друге стране јасно је да ми нисмо исти, зато што нисмо на истој листи. Нормално је да свако има своју политику и своје бирачко тело и своје приоритете које одређује, али не мислим постоји проблем у нашем функционисању", рекао је Дачић и подсетио да је још раније рекао да ће наставити сарадњу са СНС и после избора и да од тога нема одступања.
На питање како тумачи то што представници политичких партија из опозиције нису експлицитно рекли да не би били у коалицији са социјалистима после избора, Дачић подсећа да су партије са листе "Србија против насиља" потписале документ у коме су навели да неће ни са напредњацима, ни са социјалистима.
"Политички циљ је победа заједно са Српском напредном странком и Александром Вучићем на овим изборима, да имамо већину на свим нивоима. Ми смо већ донели одлуку на седници главног одбора да нема одступања од националних и државних интереса, а то значи да је немогућа коалиција са овима који се залажу за супротно. Реч је о суштинским разликама - да ли су Срби геноцидан народ, да ли је РС геноцидна творевина, да ли неко хоће да призна Косово, да буде чланица НАТО, да уведе санкције Русији и Кини", рекао је Дачић.
Наводећи да је на министарском састанку ОЕБС-а у Скопљу министарка из Финске желела да се сретне са њим и говорила о томе да Србија мора да прати ЕУ и да уведе санкције Русији и Кини, Дачић каже да би они који су сервилни вероватно рекли да ће "наравно све то да ураде".
"Ја сам њој рекао, чекајте, а шта ћемо са нашим територијалним интегритетом? Да ли неко брине о томе? Да ли је неко решио да територијални интегритет Србије није толико вредан колико је и територијални интегритет неких других земаља", рекао је Дачић.
Како је додао, тешке године захтевају искуство, политичку стабилност и јединство у Србији.
Дачић одбацује наводе да слоган "Ивица Дачић-премијер" представља, како се то појавило у неким медијима, "цену" нове коалиције између СНС и социјалиста, рекавши да су такав слоган имали и прошле године, и да ни тада то није била цена, додајући да је таква теза злонамерна.
Лидер СПС-а је рекао да је за то постојала прилика и прошле године, имајући у виду број освојених мандата, односно да су на републичком нивоу СНС и СВМ имали 125 мандата, и да то ни тада никоме није падало на памет, јер је СПС поуздан партнер.
Да ли ће бити премијер, како каже, зависи од грађана, али истовремено пита и зашто опозиција није назвала своју листу "Ђилас-премијер, или Бошко Обрадовић-премијер, или Милош Јовановић-премијер", те додаје да се то није догодило јер сва истраживања јавног мњења говоре да не би добили ништа.
"Нама не приличи да идемо са онима који имају антисрпске ставове и лажним левичарима и лажним Европљанима са којима би се удружили лажни десничари после избора", навео је Дачић.
Како каже, све то заједно је велика превара коју он назива ДОС-ом, додајући да изборе схвата као "други круг избора од 24. септембра 2000. године, те поручује да неће бити 6. октобра јер неће бити ни 5. октобра".
Прочитајте ОВДЕ више о израелској војној операцији
Извор: Спутњик