Мадуро је представио и нову мапу Венецуеле на којој се анексирани Ескибо појављује као саставни део Венецуеле. Неколико сати раније послао је војни контингент у Пуерто Барима близу граница спорне територије и најавио нову војну зону.
Такође је наредио да више од 125.000 Гвајанаца који живе у тој области добије венецуеланско држављанство.
Серија саопштења уследила је дан након референдума на којем је више од 95 одсто грађана подржало суверенитет Венецуеле над територијом од 160.000 квадратних километара, што је изазвало забринутост у Гвајани.
Државни тужилац Анил Нандлал рекао је у уторак да ц́е затражити помоц́ од Савета безбедности УН ако Венецуела предузме било какву акцију.
Гвајана и Венецуела воде вишегодишњи спор око својих граница, који се интензивирао након првог откриц́а нафте компаније ЕконМобил на тој територији пре осам година. Док Гвајана каже да је њену границу са Венецуелом одредио арбитражни суд 1899. године, Венецуела каже да река Ескибо представља природну границу признату у време стицања независности од Шпаније.
Пратите Јутјуб канал портала Правда на коме емисије води Игор Маринковић https://t.co/zpsfQELH7c
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) May 16, 2023
Међународни суд правде је у априлу пресудио да има надлежност над тим питањем, што би могло да одреди која држава има права на ту територију.
У петак је МСП наложио влади Венецуеле да се „уздржи од било какве акције која модификује ситуацију која је тренутно на снази“ у Есекибу и да се обе стране „уздрже од било каквих радњи које би могле погоршати или продужити спор“. Међутим, Мадуро одбацује судску забрану.
Нандлал је рекао да ц́е Гвајана апеловати на чланове 41 и 42 Повеље Уједињених нација, који овлашц́ују Савет безбедности да предузме војну акцију и санкције.
О несталом кинеском шефу дипломатије прочитајте ОВДЕ.
Извор: Косово онлајн/Анадолија