Најновије

РОЈАЛИСТИ ИСКЉУЧЕНИ ИЗ ВЛАСТИ: Са НДСС основали „Наду за Нови Сад”

Из новосадске власти у опозицију – то је нова позиција Покрета обнове краљевине Србије, након што је градска скупштина потврдила најављене промене у извршној власти Новог Сада. Те промене су локалне кадровске, пре свега у Градском већу, али се сматрају последицом неслагања водеће Српске напредне странке и ПОКС-а у државној политици око Косова и Метохије.

Нови Сад (Фото: Јутјуб)

Новосадска скупштина је констатовала оставку чланице Градског већа Бранке Бежанов из ПОКС-а, и на то место, за социјалну политику и дечју заштиту, већином гласова изабрала Данијелу Костић. Градоначелник Милан Ђурић (СНС) изјавио је да је ПОКС изашао из власти и да је Костићева изабрана на предлог напредњака.

„Настављамо даље, радимо и боримо се”, казао је градоначелник који новинарима није могао да коментарише то што је ових дана одбор ПОКС-а у Бачкој Паланци прешао у СНС, али је напоменуо да у Новом Саду нису прешли код напредњака. Око изласка из власти је претходно разговарао и са Бранком Бежанов, наводећи да то сматра људским, јер су дугогодишњи сарадници. Он је потврдио да нема промена око учешћа Лиге социјалдемократа Војводине у власти Новог Сада.

ПОКС је у градској скупштини Новог Сада основао заједничку одборничку групу са Новом демократском странком Србије, под називом „Нада за Нови Сад”, свако са по три одборника. Шеф те групе Бојан Радојевић (НДСС) казао је да ће бити најјача опозициона група и да је то одговор на притиске, након седнице Народне скупштине око КиМ. Најавио је и заједнички клуб од осам посланика у АП Војводини.

„Питања по којима смо се досад размимоилазили, усагласићемо их у наредном периоду и имаћемо заједнички став. Важно је да у овом тренутку који је изузетно тежак за нашу државу објединимо фронт, како би заштитили државни и национални интерес, али такође желимо да пружимо отпор ономе што је ружно, а то су шиканкирања, мобинзи, прогони по политичкој основи”, навео је Радојевић.

Заменик одборничке групе „Нада за Нови Сад” Саша Новаковић из ПОКС-а казао је да је та странка експресно избачена из градске „комуналне коалиције” јер има другачије виђење решавања питања КиМ него владајућа странка која се о томе већ огласила.

„Сви наши чланови који на било који начин имају учешће у власти у Новом Саду поднели су оставке. С друге стране, ту врсту проблема немају са ЛСВ, што значи да са њима деле мишљење по овом питању”, казао је он и истакао да ПОКС неће мењати своју политику према КиМ, да је предложени немачко-француски план дубоко у супротности са српским националним интересима и да предаје КиМ у руке Албанцима.

ПОКС више није део власти, како је навео, ни у Бечеју, Бачкој Паланци и Темерину. Овај донедавни одборник владајуће већине у Новом Саду, сада ван власти, казао је да ће њихови одборници и даље подржавати све добре и конструктивне предлоге у интересу грађана Новог Сада.

Шеф одборничке групе Српске радикалне стране Ђурађ Јакшић изјавио је да радикали подржавају избацивање ПОКС-а из власти и Новом Саду и сматрају да се то морало десити много раније. Ту странку повезује са криминалом где год су њени људи, како каже, „господарили”, а посебно са крађом нове топлане са Мишелука и афером око Боровице.

Постоји, истиче он, кривична пријава око те топлане која је преко ноћи нестала, али нико није одговарао. У афери Боровица, додаје, није пуштена меница на време и град оштећен за око 460 милиона динара.

„Они се позивају сада на црвену линију и на КиМ, а то су људи који су 2008. године били бирани на листи Ненада Чанка и његове сепаратистичке ЛСВ. И 2012. године су бирани на листи Чанка”, каже овај радикал који при том поставља питање „чиме ли је ЛСВ задужила СНС да их и даље трпе у власти”. Он је такође жестоко критиковао политику некадашњег председника ДСС-а Војислава Коштунице.

Као последица изласка ПОКС-а из власти, сматра се и промена дугогодишњег директора ЈКП „Чистоћа” Владимира Зеленовића, уместо кога долази за вршиоца дужности те функције Доналд Божић.

На дневном реду су 32 тачке, а највише комуналних и урбанистичких тема. Међу њима су десетак планова генералне и детаљне регулације, предлози да се поједини урбанистички планови мењају и израђују, као и они око пословања и инвестиција ЈКП-а „Чистоћа”, „Водовод и канализација” и „Пут” и ЈГСП „Нови Сад”.

Предвиђено је додатих 200 милиона динара за програм одржавања објеката путне привреде за ову годину. Тај програм са тиме тежи 1,7 милијарди, а додатни новац стиже из буџета Војводине.

Након што је ове године завршен пројекат „Нови Сад – Европска престоница културе”, скупштина је утврдила програмске и пројектне активности као наслеђе ЕПК. Неколико предложених одлука тиче се давања непокретности у јавној својини Новог Сада АП Војводини, за потребе Геронтолошког центра „Нови Сад”, као и за потребе Школе за основно и средње образовање „Милан Петровић” са домом ученика.

Извор: Политика

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА