Он је за Вечерње новости рекао да ће Русија као стална чланица СБ УН подржати само решење које одговара националним интересима Србије, било да је реч о нормализацији односа или смиривања тренутне кризе.
На питање да појединци наводе како би због руско-украјинског сукоба Русија могла да направи заокрет и признати Косово, Боцан-Харченко је рекао да то није истина.
Говорећи о француско-немачком плану, он је казао да Русија није учесница разговора и да формира мишљење на основу извештаја у парламенту Србији и информација из медија.
"То је по мени покушај да Запад пронађе заобилазни пут да Србија призна Косово и да оно уђе у међународне институције, у УН пре свега", рекао је руски амбасадор и додао да не верује да тај план може да послужи ни као добра основа за даље разговоре.
Оценио је да су председник Александар Вучић и Београд показали спремност да се разговара, иако је на столу лош папир.
Харченко је одбио да директно одговори на питање да ли би се Русија у СБ УН противила пријему КиМ у УН, ако се хипотетички гледано Србија не би противила том приступању.
Он је оценио да се тзв. Косово користи као директан притисак на председника Вучића и да Запад користећи геополитичку ситуацију жели да на било који начин то питање реши.
"Нашим геостратешким интересима одговара што стабилнија ситуација свуда, на Балкану, а посебно у Србији, која је пријатељска земља и сарађујемо у разним областима", рекао је Боцан- Харченко.
Говорећи о притисцима на Србију да уведе санкције, казао је да Русија веома високо цени истрајност и "јуначко понашање" председника Србије по том питању.
Као примере добре сарадње у последњих годину дана навео је завршетак пруге до Новог Сада, стабилно снабдевање гасом и резултате НИС-а.
Према његовим речима, неки представници Запада покушавали годинама да ЗСО оде у заборав.
Он оцењује да изјаве представника САД око ЗСО имају вакум у смислу садржаја, јер се у њима јасно не наводи да треба формирати делотворну институцију која има надлежности да обезбеди права Срба.
На питање да ли могуће доћи до праведног решења за КиМ без учешћа Русије и Кине, Боцан-Харченко је одговорио да сматра да није могуће.
"На крају крајева праведно решење могуће је уз подршку СБ УН укључујући подршку Русије и Кине, као сталних чланица", рекао је он.
На питање да ли Москва утиче на странке у српском парламенту, руски амбасадор је одговорио да има највише контакте са руководством Србије и странкама владајуће коалиције.
"Није тајна да смо, када су ушле у Скупштину Србије, имали разговор и са другим странкама. Никаквих допунских контаката, тајних, испод тепиха - уопште нема", рекао је он.
Руски амбасадор је изнео и директно уверење да ће Русија победити у сукобу у Украјини.
Он је поновио став да се специјална војна операција у Украјини потпуно одвија у оквиру међународног права и Повеље УН.
Истакао је да Русија и не верује у успех мировних преговора управо због лажи око Минског споразума и обећања о неширењу НАТО.
"Никаквих озбиљних понуда нисмо имали", рекао је он.
Боцан-Харченко се запитао зар ЗСО нема сличности са судбином Минских споразума.
"Усаглашено, потписано, потврђено, прихваћено од свих, а 10 година нема ништа", казао је он.
Он је поручио и да су приче о регрутовању српских добровољаца и шпијуна од стране Русије део хибридног рата.
ВАГНЕР ОСЛОБОДИО КРАСНУ ГОРУ: Пригожиново саопштење леди крв у жилама Украјинаца (ВИДЕО)
Извор: rs.sputniknews. com