Најновије

НАТО интензивно обучава „Косовске безбедносне снаге“

Косовске безбедносне снаге (КБС) које на основу једнострано изгласаног закона у „косовској“ скупштини 2018. године треба да прерасту у војску „Косова“, не обучавају се само у кампу „Бондстил“, пише „Политика“ и додаје да се интензивна обука обавља у свим касарнама где су стационарни, као и на терену.

КБС (Фото: Јутјуб)

Лист наводи да будућа „војска Косова“ по непрецизним подацима има око 5.000 активних припадника, а да је у плану да се број чланова резервног састава подигне на 3.000, са задужењем за „елементарне непогоде, у смислу поплава, земљотреса и ванредних ситуација“.

Верољуб Петровић из „Хуман центра Митровица“ истиче да „не само Американци, него и Британци, Немци, али и остали припадници снага на Косову, обучавају припаднике косовских безбедносних снага“.

„У оквиру програма ‘Опреми и обучи’, који постоји дуго година, припадници НАТО-а и Кфора обучавају КБС, не само у касарнама, већ и на терену. То није тајна, па не можемо да кажемо да их обучавају само Американци у војној бази ‘Бондстил'“, каже Петровић.

Јуриј Пилипсон из Министарства спољних послова Русије раније је за „Спутњик“ изјавио да су „САД и њени савезници америчку војну базу ‘Бондстил’ на Косову и Метохији претворили у центар за обуку особља косовске војске, што је супротно одредбама Резолуције 1244 Савета безбедности“.

Постоје незванична сазнања, пише „Политика“, да су се у „Бондстилу“ од доласка Американаца 1999. године обучавали и припадници косовског заштитног корпуса (КЗК), тако да није никаква новина да се под капом Американаца обучава и људство које у наредних осам година треба да прерасте у „војску Косова“.

Лист додаје да нису добили одговоре на питања која су послали Информативној служби Кфора.

У „косовском министарству одбране“, са друге стране, тврде да је попуњавање активног дела војника КБС завршено, те да није започето са резервним саставом, као и да у наредном периоду треба да се набаве опрема, наоружање и „све што је потребно за војску“.

У случају евентуалног рата, у „војску Косова“ укључило би се сво мушко пунолетно становништво, а косовски експерт за питања безбедности Авни Ислами наглашава да би „с обзиром на ситуацију на Балкану и руску агресију у Украјини, Косово требало да има 20.000 резервних војника“.

„Политика“ подсећа да је прва генерација КБС, њих 337, међу којима је било више од 50 девојака, после деветонедељне обуке положила заклетву у септембру 2019. године у касарни „Адем Јашари“ у Приштини.

Познато је такође, наводи лист, да је у америчкој војној бази „Бондстил“, која је саграђена на око 400 хектара српске земље у селу Сојеву надомак Урошевца, упослено албанско локално становништво и задужено је за комплетно одржавање, осим полсова у кухињи.

Извор: ИН4С/Политика

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА