- То је позитивна политичка декларација која је усмерена на спуштање међународних тензија и која директно шаље сигнал Западу да је крив за кризу - рекао је Морозов.
Како је истакао, план за решавање сукоба у Украјини који је предложила Кина „несумњиво је користан“ и увелико превазилази оквире саме украјинске кризе.
- Што се тиче самог украјинског фактора, овде нису важни формални моменти – прекид ватре и директни преговори, него суштина – о чему ц́е се преговарати - оценио је Морозов.
Управо је то питање у коме је важан и потребан конструктиван став Кине, закључио је руски посланик.
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг прокоментарисао је кинески план за решавање украјинске кризе рекавши да Алијанса нема поверења у Кину јер није осудила специјалну војну операцију руске војске.
- Будуц́и да нису осудили незакониту инвазију Русије у Украјину, ми немамо превише поверења у Кину. Штавише, потписали су са Русијом уговор о неограниченом партнерству само неколико дана пред почетак специјалне војне операције - рекао је он.
Претходно је Кина објавила документ од 12 тачака у којем детаљно износи свој став о решавању конфликта у Украјини, а као најважнија ставка наводи се моментални прекид непријатељстава и прелазак на мировне преговоре.
У документу под називом „Став Кине о политичком решавању украјинске кризе“ кинески спољнополитички ресор наводи и да ́ц́е Кина наставити да игра конструктивну улогу у наставку мировних преговора.
ШВИТКИН УПОЗОРАВА: Запад би могао да постане директан учесник у сукобу у Украјини
Извор: Срна