Све је почело у источном делу Словачке Михаловцима, где је 3. фебруара одржан први протест “Марш за мир” а онда су се протести пренели на друге градове. Осим Словака на њима активно учествују и националне мањине: Руси, Русини, Пољаци, Мађари, Мораваци, Чеси, Роми…
Сви окупљени имају само једну поруку “Хоћемо мир међу Словенима”.
Крунисање “Марша за Мир” је била “Битка за Славин” која уместо насиљем, што су прижељкивали словачки либерали, завршаила професионалном дискусијом између грађана и славистичких интелектуалаца. Више о том догађају протлитајте ОВДЕ .
Најновији у серији протеста “Марш за мир” одржан је у краљевском граду Скалици.
Центар скупа је била руска застава испред које је први говорник рекао да неће да се борити против своје браће Руса.
Грађани су поручивали представницима власти да они иду у рат, поготово прозивајући оне који нису служили војску а сада желе сукоб са Русијом.
- Господине, зар ви мислите на оне као Матовић, Над, Хегер који се од народа крију у оклопним возилима – упитао је један из публике алудирајући на праву ситуацију која се дешавала у Словачкој када су представници власти у оклопним возилима долазии на посао због страха од грађана.
- Где је народна РТВС зар је не плаћамо сви? Зар ви видите само оних пар посто које око вас круже. Не видите да је цела Словачка против рата . прозвали су грађани свој навионални сервис.
Председника Словачке Зузану Чапутову окупљени су упоредили са Хитлером.
- То није жена, то је Хитлер –
- Зовем вас људи зато зато што људи желе мир. Поново стојимо пред ратом. Поново су окупили снаге. Треба разумети да смо сви криви. Постали смо конзументи и они су нашли вођу за још више конзума. Први сигнал је стигао кад су спалили људе у Одеси. Онда су прогласили 2020. да смо у рату и тада је почела мобилизација - отишли смо на тестирање и испуњавали мере да спасимо наше златно теле рекао је говорник.
- Зеленски је назвао јединице Едлвајс, то је име јединице која је са Бандеровцима убила преко 10 000 Словака у Другом светском рату – подсетио је један од окупљених,
Следећи скуп буде одржан сутра у граду Партизанске.
Људи се сами организују поводом 3.марта и скупа у Братислави. По интернету се шире информације о аутобусима из разних места Словачке које ћу да возе људе за Братиславу.
Удружење Арха преко којег марш комуницира је послао ову поруку политичарима:
“Још једном представљамо објашњење за разумевање значења и значаја Маршева за ми.
Веома смо срећни што на Маршевима за мир учествују и чланови политичких партија. Ми народ маршевима јавно јасно стављамо до знања да нас у промоцији ове универзалне вредности не дели раса, вера, идеологија или политика. Марширамо за Мир, а не за политичку агенду.
У маршевима мира могу се вијорити само заставе Словачке, јер мир не припада ниједној политичкој странци! Сматрамо да смо довољно објаснили суштину Маршева. Сви су добродошли, никога не искључујемо из Маршева, али је важно поштовати њихов карактер и универзалну димензију”, стоји у саопштењу.
РУСИ УПОЗОРАВАЈУ: Американци спремају провокацију великих размера!
SLOVÁCI PROTI NATO: Nechceme ísť do vojny s Rusmi
Slovenský „Pochod za mier“, kampaň protestu proti NATO, vyzbrojovaniu Ukrajiny a za dobré vzťahy s Ruskom, mal mať niekoľkodňovú prestávku pred hlavným stretnutím naplánovaným na 3. marca v Bratislave, no medzitým niektoré ďalšie mestá sa prihlásili a ohlásili zhromaždenia.
Všetko sa to začalo vo východnej časti Slovenska, v Michalovciach, kde sa 3. februára konal prvý protest „Pochod za mier“ a následne sa protesty rozšírili aj do ďalších miest. Okrem Slovákov sa na nich aktívne zúčastňujú aj národnostné menšiny: Rusi, Rusíni, Poliaci, Maďari, Moravania, Česi, Rómovia...
Všetci zhromaždení majú len jeden odkaz: "Chceme mier medzi Slovanmi."
Korunou „Pochodu za mier“ bola „Bitka o Slavín“, ktorá sa namiesto násilia, ktoré si želali slovenskí liberáli, skončila odbornou diskusiou medzi občanmi a slavistickými intelektuálmi. Viac o tomto podujatí čítajte TU .
Posledný zo série protestov „Pochod za mier“ sa konal v kráľovskom meste Skalica.
Centrom zhromaždenia bola ruská vlajka, pred ktorou prvý rečník povedal, že nebude bojovať proti svojim Rusom.
Občania povedali predstaviteľom vlády, že idú do vojny, najmä volali tých, ktorí neslúžili v armáde a teraz chcú konflikt s Ruskom.
- Pane, myslíte tých ako Matović, Nad, Heger, ktorí sa pred ľuďmi ukrývajú v obrnených vozidlách - spýtal sa jeden z prítomných v narážke na skutočnú situáciu, ktorá nastala na Slovensku, keď predstavitelia vlády prišli do práce v obrnených vozidlách zo strachu pred občanov.
- Kde je celoštátna RTVS, neplatíme ju všetci? Vidíte len tých pár percent, ktoré okolo vás krúžia? Nevidíte, že celé Slovensko je proti vojne. občania vyzývali aby si plnili svoju národnú službu.
Prezidentku Slovenska Zuzanu Čaputovú prirovnávali k Hitlerovi.
- To nie je žena, to je Hitler...
Hovorím vám ľudia, pretože ľudia chcú mier. Opäť čelíme vojne. Opäť zhromaždili svoje sily. Treba pochopiť, že všetci sme vinní. Stali sme sa spotrebiteľmi a oni našli lídra pre ešte väčšiu spotrebu. Prvý signál prišiel, keď v Odese upaľovali ľudí. Potom v roku 2020 vyhlásili, že sme vo vojne a vtedy sa začala mobilizácia – išli sme na testovanie a splnili sme opatrenia na záchranu nášho zlatého teľaťa, povedal hovorca.
- Zelenski nazval jednotky Edelweiss, tak sa volala jednotka, ktorá spolu s Banderovcami zabila v druhej svetovej vojne vyše 10 000 Slovákov - pripomenul zhromaždeným.
Najbližšie zasadnutie sa uskutoční zajtra v meste Partizánske.
Ľudia sa organizujú pri príležitosti 3. marca a zhromaždenia v Bratislave. Internetom sa šíria informácie o autobusoch z rôznych miest Slovenska, ktoré odvezú ľudí do Bratislavy.
Združenie Archa , cez ktoré pochod komunikuje, poslalo politikom tento odkaz:
Ešte raz predkladáme vysvetlenie, ako pochopiť zmysel a význam pochodov pre nás.
Sme veľmi radi, že na Pochodoch za mier sa zúčastňujú aj členovia politických strán. My ľudia verejne pochodmi dávame najavo, že nás v presadzovaní tejto univerzálnej hodnoty nerozdeľuje rasa, náboženstvo, ideológia ani politika. Pochodujeme za mier, nie za politický program.
Na mierových pochodoch môžu viať len slovenské vlajky, pretože mier nepatrí žiadnej politickej strane! Veríme, že sme dostatočne vysvetlili podstatu Pochodov. Všetci sú vítaní, nikoho z pochodov nevylučujeme, ale je dôležité rešpektovať jeho charakter a univerzálny rozmer“, píše sa v oznámení.