Треба ли да се забринемо због тога што се крећемо према друштву у коме је све на продају? Како можемо да одлучимо која добра треба да се купују и продају, а којима треба да управљају нетржишне вредности? Где то пара не би требало да врти?
У књизи "Шта све новац не може да купи" познати политички филозоф Мајкл Џ. Сандел настоји да покаже на који начин можемо да спречимо допирање тржишних вредности у сфере живота где им није место. Ширење тржишта, као и тржишно оријентисаног начина размишљања, у оне аспекте живота којима су традиционално управљале нетржишне норме један је од најзначајнијих догађаја нашег времена.
Оно што је добро у животу поквари се или деградира ако се претвори у робу. Зато, да бисмо одлучили где је тржишту место и треба ли га држати на дистанци, морамо одлучити како да вреднујемо дотична добра – здравље, образовање, породични живот, природу, уметност, грађанске дужности и тако даље. То су морална и политичка питања, а не искључиво економска. Да бисмо на њих одговорили, морамо дискутовати, случај по случај, о моралном значају тих добара и о прописном начину њиховог вредновања.
Неке од најбо1их критика објављене су у Тајмсу и Гардијану.
"Брилијантна, лако читљива, прелепо изречена и често смешна. Неопходна књига о односу морала и економије.“ – Тајмс (Лондон)
„Сандел је тренутно најефикаснији дистрибутер идеја на енглеском језику.“ – Гардијан
Извор: Правда