Према овом истраживању, високих 72 одсто испитаника верује да се Македонија креће у погрешном правцу. У погледу темељних друштвених вредности, високих 61 одсто испитаника сматра да нема демократије. Повећао се скептицизам у погледу уласка Северне Македоније у Европску унију. Наиме, 49 одсто се слаже да је улазак у ЕУ добра ствар за земљу, наспрам 34 одсто оних који тако не мисле.
Имамо рекордно ниске бројке у погледу поверења и односа грађана Македоније према ЕУ и односа према самом процесу интеграција.
На питање какав је однос ЕУ према Северној Македонији, највише 65 одсто сматра да је то неправедно и уцењивачко, док је оних који сматрају да је фер свега 17 одсто, што су падови и осцилације од 20 одсто у поређењу са на претходне године, рекао је извршни директор истраживања Димитар Николовски.
Осим тога, 29 одсто испитаника сматра да Македонија никада неће ући у ЕУ, док је 2021. тај проценат износио 17 одсто.
Повећана је забринутост грађана око тога да ли нека држава или међународна организација представља претњу за Македонију, где 42 одсто испитаника верује да постоји претња, док је прошле године тако мислило 33 одсто испитаних.
Као највећа претња са листе помињу се Бугарска (27 одсто) и Русија (четири одсто). Насупрот томе, Србија се сматра највећим пријатељем са 37 одсто
И ове године грађани имају највеће поверење у Војску 39 одсто. На другом месту су верске институције са 32 одсто, а следи полиција са 21 одсто. Најмање поверења грађани ове године имају у Тужилаштво (7) и правосуђе (6 одсто).
Испитаници имају негативно мишљење о борби против корупције у државним институцијама у земљи, односно 71 одсто сматра да институције неуспешно воде борбу против корупције, пренео је скопски портал Макфакс.
Извор: Танјуг