Најновије

ХИПЕРСОНИЧНЕ "УБИЦЕ НОСАЧА" ИМА ЈОШ ЈЕДНА ЗЕМЉА: Иран развија ракету која може да прецизно погоди мете ма даљини од 1.500км

Шеф иранских оружаних снага саопштио је да је Техеран развио невероватно софистицирану балистичку ракету која може да нападне ратне бродове и носаче авиона са удаљености од 1.500 километара.

Фото: mil.ru

Према речима генерал-мајора Мохамеда Хосеина Багерија, ракета је успешно тестирана и у току је масовна производња.

Поносан на постигнуће, Багхери је тврдио да је Иран сада једна од само три нације на свету које су усавршиле технологију неопходну за прављење таквих пројектила.

Према речима војног начелника, нова балистичка ракета ће обезбедити безбедност у водама које окружују Иран, а непријатељски морски циљеви више неће бити безбедни на 1.500 километара.

- Поседовањем такве ракете створиће се значајна безбедност у радијусу од преко 1.000 километара на морима око нас, рекао је он.

Он је даље тврдио да се „пројектил креће у свемир брзином од 8 маха (хиперсонична брзина)“ и да је способан да погоди мете у покрету са изузетном прецизношћу.

Он је навео да у таквом сценарију противнички носачи авиона и ратни бродови више не би били безбедни чак и да су удаљени 1.500 километара. Генерал је навео да је ово достигнуће постигла талентована омладина.

Ваздушно-космичке снаге Корпуса чувара Исламске револуције су у новембру 2022. године тврдиле да су развиле хиперсоничну балистичку ракету која би могла да порази високо развијене системе противваздушне одбране. Балистичка ракета може маневрисати и испод и изван Земљине атмосфере и има велику брзину.

У то време, командант ваздухопловства, бригадни генерал Амир Али Хаџизадех рекао је да би хиперсонична ракета могла да путује брзином од 12-13 маха и да изврши маневрисање у егзоатмосфери.

Он је навео да је управљивост пројектила омогућена мотором који се пали у кругу од 500 километара (310 миља) или мање од локације мете.

Ирански програм балистичких ракета

Иран је последњих година направио значајан напредак у производњи различите војне опреме, укључујући напредне дронове.

Недавна студија о ракетном програму Исламске Републике открила је да је Техеран лансирао најмање 228 балистичких пројектила од постизања нуклеарног споразума са светским силама 2015.

У извештају „Арсенал: Процена програма балистичких ракета Исламске Републике Иран“ наводи се да је Иран лансирао преко 100 балистичких пројектила само 2022. године, више од три пута више него 2021.

У раду, чији је аутор Бехнам Бен Талеблу (Бехнам Бен Талеблу), виши сарадник у Фондацији за одбрану демократија у Вашингтону, наводи се да су тестови балистичких пројектила део војних вежби, вежби и летних тестова.

Лансирања 2022. укључују напад балистичких пројектила у Ираку који је однео живот једног америчког држављанина. Талеблу је истакао да је већа вероватноћа да ће их режим употребити како иранске могућности балистичких пројектила буду напредовале.

Према извештају, блискоисточна држава је проширила своје подземне објекте и складишта, док је истовремено побољшала своје основне способности, укључујући домет ракета, прецизност и мобилност.

У извештају се наводи да како се развијају подземна складишта ракета, напредак у прецизности балистичких пројектила, домету, мобилности, дизајну бојевих глава и могућности преживљавања сугерише да ће најистакнутија светска држава која, према мишљењу аутора “подржава тероризам” ускоро моћи да покрене деструктивније ударе дугог домета.

Према извештају, балистичке ракете дају Техерану могућност да прети и одвраћа своје непријатеље. Ове способности надокнађују иранске недостатке у конвенционалном ратовању и остављају отворена врата за нуклеарно оружје.

Исламска Република може да води своју ревизионистичку спољну политику балистичким пројектилима без бриге о војној одмазди. То би могло резултирати неодговорнијим радњама, укључујући употребу свог арсенала на бојном пољу.

Извештај је такође указао на претње Ирана заливским државама, Израелу и америчкој војсци испоруком балистичких пројектила својим заступницима у Ираку, Сирији, Либану и Јемену.

Према оцени, Иран вероватно неће смањити свој ракетни програм без сталног притиска. Режим ће без сумње надвладати Запад за преговарачким столом ако Западу недостају кохезија и одлучност.

Извештај сугерише да Вашингтон треба да спроводи политику која спречава, одвраћа, обезвређује и, када је потребно, осујети ирански ракетни програм користећи дипломатске, информативне, војне и економске мере.

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА