„Уз све то, за пар година уследило би и план ‘Шолц-Маркон 2’ о решавању ‘отвореног питања Босне и Херцеговине’, односно о укидању аутономије Републике Српске. У међувремену, у Србији би на власти остао Вучић, који би убацио у пету брзину и газио нас још јаче него до сада, уз подршку Запада“, рекао је Јеремић, а пренела Народна странка.
Јеремић је на изборној скупштини Општинског одбора Народне странке Савски венац оценио да би потписивање споразума значило одустајање од „тапије на Косово и Метохију“.
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) March 19, 2023
Он је подсетио да је Европски парламент недавно одлучио да се по убрзаној процедури издају све дозволе за стратешке материјале, међу којима је и литијум.
„Литијума на европском континенту у великој количини има на три места – у Немачкој, Чешкој и Србији. Сада би да копају у Србији, како би тестирали колико је све то отровно и да ли некако може да се заштити животна средина, пре него што евентуално почну да копају у Чешкој и Немачкој. Њима је за то потребан поданички режим у Србији, којег ће хвалити и давати му медаље за храброст. Вучић им је идеалан партнер за такву операцију“, рекао је Јеремић.
Покренута украјинска офанзива у Запорожју: Јуришају на руске градове у оклопној техници НАТО (МАПА)
Извор: НСПМ
Јеремић је навео да се залаже за европску будућност Србије и оценио да би сви који желе исто морали да се супротставе „Шолц-Макроновом“ плану, јер он води у, како је навео, нове сукобе и нестабилност, а не у европску будућност.
„Стварање Велике Албаније би значило да српска верска и културна баштина за пет до десет година више не би била српска, јер би наши манастири потпали под надлежност Албанске православне цркве. Једини начин на који би можда могло да се спречи потписивање ‘Шолц-Макроновог’ плана је референдум на којем би се грађани изјаснили о том споразуму“, навео је Јеремић.
Јеремић је изјавио да је Народна странка покренула акцију прикупљања потписа грађана за расписивање референдума.
„Ако скупимо довољно потписа, онда више нема расправе у скупштини да ли да се референдум распише или не, већ би скупштина по закону морала да га распише“, рекао је Јеремић.