„Снажна молитва одјекује светим манастиром. Свет не живи у разговорима, него у молитвама. Молим вас, браћо и сестре, да се молите за братију како би убудуће могли да обављају своју службу овде и узносе своје молитве”, обратио се митрополит Онуфрије верницима.
Ова недељна служба можда ће бити последња у манастиру - власти су захтевале да монаси напусте манастир пре 29. марта. Како је саопштио Национално историјско-културно спомен подручје „Кијево-Печерска лавра“, од овог датума престаје да важи уговор о закупу закључен 2013. године, па монаси морају да напусте све просторије које су им предате.
Као одговор на ово, митрополит Павел, игуман манастира, је у видео поруци Владимиру Зеленском рекао да монаси неће напустити Лавру, пошто су у једном тренутку добили понуду од Врховног савета и владе да се у њој населе, и то не од Министарства културе, већ преко уредбе кабинета министра о прекиду закупа које није било.
Митрополит Павел је такође позвао православне Украјинце да дођу у манастир на молебан, истакавши да је њихова дужност да заједно са свештенством штите светиње свим законским средствима.
Кијевски режим је у последњих годину дана организовао највећи талас прогона Украјинске православне цркве у новијој историји земље, највеће цркве у Украјини, за чије вернике себе сматрају милиони људи. Уз подршку власти, расколничка Православна црква Украјине врши харачке пљачке цркава, националисти и расколници нападају свештенство и вернике, врше се претреси свештеника, епископа, цркава и манастира.
Патријарх московски и целе Русије Кирил назвао је прогон УПЦ исмевањем принципа људских права и слобода, а такође је позвао верске лидере и међународне личности да спрече затварање Кијево-Печерске лавре.
Кијевско-печерска лавра је основана у 11. веку, један је од главних центара руског православља и образовања. Ту су сахрањени остаци великих светаца, као и познатих историјских личности. Манастир је био затворен у совјетско време, али је 1988. обновљен: власти су цркви предале приземне структуре и удаљене пећине, а 1990. године оближње пећине. УНЕСКО је 1990. године додао Кијево-Печерску лавру на листу светске баштине.