БЕОГРАД- Транзит гаса за привреду од прошлог месеца кошта у просеку 530 одсто више него лане! Фиксни део на рачуну за плави енергент којим се плаћа транспорт, више од пет пута је увећан откако је отворено тржиште гаса, а фирмама ће донети губитке тешке стотине хиљада евра, односно увећати фактуре за педесет процената у односу на прошли месец. Из Агенције за енергетику, која је одобрила поскупљење, објашњавају да је мрежарина досад била социјална категорија и да је била најјефтинија у региону.
Гасне цеви (Фото: lngworldnews.com)
Шабачка фабрика "Зорка" до јануара ове године плаћала је непроменљиви део на обрачуну за гас по цени од 88 динара по метру кубном. Већ фебруарски рачун за плави енергент ову ставку је повећао на 469 динара по кубику! - Само "Зорки" ће поскупљење фиксног дела на рачуну за гас донети годишњи трошак од 100.000 евра - каже Петар Миљковић, члан Управног одбора Удружења савремених произвођача керамике Србије и директор "Зорке". - Дубоко смо изненађени последњим обрачуном "Србијагаса" који бездушно користи свој монополистички положај да ненаплаћена потраживања од других фирми сада прелије на оне који редовно измирују своје обавезе. Исте износе добили су и "Кањижа" и "Полет". Немамо другу опцију него да платимо више од пет пута веће износе за ставку "капацитет", део који је фиксни. Произвођачи су се, додаје Миљковић, жалили "Србијагасу" али су од њих добили обавештење да је повећање условљено - скоком вредности долара. - Ово поскупљење ће потпуно уништити домаће произвођаче керамике али и остале фирме које користе гас у свом процесу производње - напомиње Миљковић. - Намети су либерализацијом тржишта довели до потпуне девастације домаћих произвођача који сада плаћају не само најскупљи гас већ и најскупљу фиксну накнаду. Нову цену транспорта гаса од фебруара одобрила је Агенција за енергетику, чији стручњаци објашњавају да је досадашња цена била потпуно неодржива.
Прочитајте још:Да ли ће поскупети цена струја ?Увозом млека из ЕУ смо разорили своју производњу
- До 1. фебруара важила је цена мрежарине која је утврђена 2011. године - објашњава Љубо Мачић, директор Агенције за енергетику. - Капацитет се наплаћивао само за транспорт гаса са улазне тачке, што је изразито ниска цена транспорта, нижа од већине у региону. Не добијају све фирме исту цену мрежарине, већ у зависности од тога колико користе енергент и колико често. Оне које имају нередовно снабдевање и троше гас само неколико месеци годишње, плаћаће више. Треба времена да се фирме науче да калкулишу на отвореном тржишту и направе повољније уговоре о снабдевању. Стране компаније већ су напољу имале прилику за то, али нашим фирмама је знатно теже. Повећање мрежарине, додају у Агенцији, у складу је са "Трећим енергетским пакетом", који смо потписали, а који прати енергетске прописе Европе. Извор: Вечерње Новости
Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.Донације можете уплатити путем следећих линкова:
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.