Ватикан је већ на мукама јер не успева да нађе заједнички језик са немачким свештенством које има знатно радикалније ставове о реформама.
Из Немачке, у којој се још трећина становништва (21 милион) сматра католицима, траже „корените промене“, па неки већ постављају питање: да ли Европу чека друга реформација?
Георг Бецинг, председавајући конференције епископа Немачке, јавно говори:
„Нема алтернативе обнови Цркве. Сећајући се прошлости, истовремено осећамо и плесниви укус старог квасца злобе и подлости. Доле стари квасац, макар то било проблематично и болно!"
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) April 17, 2023
Неки овај његов говор верницима уочи Ускрса сматрају „готово револуционарном наступом“.
Процес је иницирао папа Франциско који је 2021-ве позвао свештенство и вернике да разговарају о проблемима своје Цркве и да заузете ставове шаљу у Ватикан. Нагласио је да ће то „промовисати универзално учешће (верника) у црквеним процесима“.
Сада Немци предлажу да се лаицима омогући да редовно проповедају у време миса и обављају крштења.
Међутим, главни ватикански „надзорник” за поштовање католичких обреда, кардинал Артур Рош, изјавио је да ни једно ни друго није могуће.
Према његовим речима, свештеник има посебан, свети статус – отуда и право на проповед. Рош је још указао да „верник може крстити другог само у посебним околностима: када постоји опасност по живот и здравље“.
У Оснабрику верници већ могу слободно да крштавају и проповедају.
Верници из Франкфурта на Мајни позвали су папу да дозволи женско свештенство.
Став Ватикана јасан и тврд. Указао је да је папа Јован Павле Други још пре 30 година написао: „Црква нема овлашћења да додели свештенство женама. Такву одлуку треба да подрже сви верници“. И папа Бенедикт Шеснаести био је истог мишљење.
Из Немачке се предлаже и укидање целибата и указује да је целибат у директној вези са раширеном педофилијом у Католичкој цркви.
Немачки кардинал Рајнхард Маркс је тим поводом био сасвим директан:
"За неке свештенике би било боље да су венчани. Не само из сексуалних разлога већ и зато што не би били усамљени".
Немачко свештенство је почело да венчава и истополне парове, иако је против тога и Франциско који њихове „грађанске бракове“ сматра прихватљивим.
Сам папа ипак највише зазире од немачке иницијативе да се формира „Синодални комитет” – управно тело које би било фактички независно од Ватикана.
Пре два месеца је на ту иницијативу ставио вето. И преко државног секретара Пјетра Паролина, друге фигуре у Ватикану, упозорио:
„Такво тело ће де факто формирати нову структуру цркве која ће се, не само у Немачкој, уздићи изнад епископских конференција и фактически их заменити“.
Извор: Факти.орг