Европа није видела ништа слично од Другог светског рата. Најближе томе може се наћи у историјским књигама или на туристичким обиласцима Зигфридове линије или Готичке у Италији, које су обе изградили Немци пре и током Другог светског рата.
Чак 800 километара са троструким линијама ровова, противоклопним рововима, "змајевим зубима" (бетонским чуњевима), бетонским кулама за митраљезе и бункерима данас штити територије које је Русија окупирала у Украјини.
Руси су од прошлог лета подигли огромну одбрамбену баријеру са циљем да зауставе планирану украјинску контраофанзиву.
На другој страни, савезници Кијева су од фебруара убрзали испоруку десетина специјалних возила како би превазишли ове препреке.
Напор који ће Оружане снаге Украјине морати да уложе да поново освоје своју територију је "титански", много већи од оног који су предузели 2022. године да би ослободили делове Харкова и Херсона.
Руска армија се тада повлачила и није имала времена да се укопа дуж чврстих одбрамбених линија. То је било довољно украјинским снагама да нападну са малим пешадијским јединицама подржаним лаким оклопним возилима која су користила тактику "удари и бежи" да пробију руске положаје, преноси Цолумна Дигитал.
Стратегија Кијева у тим контраударима била је заснована на војној доктрини НАТО, дајући аутономију командантима батаљона на терену што је било праћено високопрецизном артиљеријом која је ударала на позадинске снаге и линије снабдевања. Руске линије су тако сломљене код Харкова, док су код Херсона биле принуђене да напусте западне територије реке Дњепар да не би биле одсечене.
Иначе, ова модерна верзија Зигфридове линије протеже се од руске границе са Украјином у Луганској области на североистоку, преко окупираних територија Доњецка и Запорожја, пратећи ток реке Дњепар док пролази Херсон и завршава на капији кримског полуострва.
Британски официр: Ствари су се драматично промениле – Ево шта се десило са украјинском војском
Извор: Курир