У документу се Аустралија упозорава да у „ракетној ери“ њена географска изолованост више не представља адекватну заштиту. Аустралијска влада ће, преноси БЦБ, потрошити око 12 милијарди америчких долара за спровођење препорука из документа.
Какав је то документ?
Студија од 110 страница, названа Дефенце Стратегиц Ревиеw, предвиђа највеће промене у одбрамбеним системима Аустралије од Другог светског рата. Објављен је усред растућих тензија око става Кине према Тајвану, за који Кина каже да ће заузети силом „ако буде потребно“.
Осим тога, кинеска морнарица је успоставила значајно присуство у Јужном кинеском мору и, супротно међународном праву, полаже делове тог мора као кинеску територију.
- Јачање кинеске војске је тренутно највеће и најамбициозније јачање било које војске од краја Другог светског рата. То је јачање које се спроводи нетранспарентно и без икаквих гаранција о стратешким намерама Кине у Индо-Пацифику - наводи се у документу.
Прелазак са оклопних возила на ракете дугог домета
Аустралијски премијер Ентони Албаниз рекао је да ће документ „обликовати будућност уместо да чека да будућност обликује нас”, додајући да ће примена препорука Аустралију учинити „спремнијом и сигурнијом”.
Министар одбране Ричард Марлс рекао је да документ препоручује померање фокуса са бојних бродова на ракетне капацитете дугог домета, при чему ће се муниција производити у Аустралији.
Марлес је тврдио да ће набавка „прецизних пројектила способних за удар“ са дометом већим од 500 километара „обезбедити војсци ударну моћ и мобилност коју захтевају будући изазови“.
Аустралијски истраживачки центар за одбрану и безбедност АСПИ (Аустралијски институт за стратешку политику) упозорио је прошле године да би најгори сценарио за аустралијску војску укључивао да Кина заузме територију у региону током потенцијалног рата око Тајвана.
Препоручљиво је купити ХИМАРС
- Нова одбрамбена стратегија Аустралије има за циљ да држи моћног противника попут Кине што је даље могуће - рекао је др Малколм Дејвис из АСПИ. Одбрамбени документ препоручује убрзану набавку мобилних вишецевних ракетних бацача ХИМАРС, чија је ефикасност доказана у одбрани Украјине од руске агресије. Документ такође препоручује набавку противбродских ракета дугог домета које се испаљују из борбених авиона. Прошлог месеца, амерички Стејт департмент одобрио је продају Аустралији 220 крстарећих пројектила, чија је вредност куповине процењена на 895 милиона долара.
Урбане борбе у Бахмуту погледајте ОВДЕ.
Извор: Новости