Покушај албанског премијера Едија Раме да у Савету Европе оспори извештај Дика Мартија о трговини људским органима није прошао, каже Елвира Ковач, члан делегације Скупштине Србије при СЕ и потпредседница Парламентарне скупштине СЕ (ПССЕ).
Ковач наводи да је на јучерашњој седници Бироа ПССЕ одлучено да се о иницијативи Албаније сачини само информација.
На дан када је пред Специјалним судом у Хагу почело суђење бившим лидерима ОВК, 3. априла, Рама је саопштио је да је Албанија у ПССЕ прикупила потписе за нову резолуцију, која би оспорила резолуцију Дика Мартија из 2011. године.
Рама је тада поручо да су у резолуцији Мартија "без икаквих чињеница, изнете страшне оптужбе на рачун ОВК за трговину људским органима".
Ковачева истиче да није тешко прикупити 20 потписа, из минимум пет земаља и две политичке групе, за покретање неке иницијативе у Савету Европе.
- Самим тим, тај захтев је морао да буде на дневном реду Бироа ПССЕ, али он може да донесе различите одлуке. Када неко покрене иницијативу за доношење резолуције, као што је то учинила Албанија, не мора одлука да буде да од тога настане извештај, као што је Тирана хтела. Они су хтели да њихова иницијатива буде прослеђена на комитет за правна питања, да изаберу известиоца и да се на крају испостави да Жута кућа није постојала. То није прошло - наводи Ковачева.
Она објашњава да је Биро ПССЕ усвојио предлог да од иницијативе Тиране настане само информација, која нема неку политичку тежину, јер неће се радити никакав извештај, већ ће се сачинити информација у вези са иницијативом.
- Заиста би било нечувено доводити у питање раније извештаје и рад комитета Савета Европе. То би био невиђени преседан, то се никада раније није догодило - каже Ковачева.
Она истиче да је одлука да Рамина иницијатива не доведе до новог извештаја Савета Европе на Бироу ПССЕ донета акламацијом.
- Секретаријат је предложио да се у вези са Рамином иницијативом направи само информација, не и извештај, и сви на Бироу су се сагласили са тим - каже Ковачева за Косово онлајн.
Ковачева подсећа да су посланици ПССЕ још у октобру прошле године, када је Рама на заседању у Стразбуру говорио о оспоравању Мартијевог извештаја, бурно реаговали.
- Рама је био прилично непријатан и непристојан у наступу, говорио је против рада СЕ. Посланици су се побунили, као и ранији председници одбора за правна питања ПССЕ - истиче Ковачева.
Колико је још украјинских војника остало у Бахмуту, сазнајте ОВДЕ.
Извор: sputnikportal.rs