У уверењу да је тиме Кијеву обезбедила „нови ударни потенцијал за наношење далекосежних удара уочи дуго очекиване контраофанзиве“.
У Лондону је званично објављено да су британске власти узеле обећање од Кијева да те ракете неће бити коришћене против циљева у Русији.
Америчка новинска агенција Bloomberg истовремено је објавила да су западне земље од децембра испоручиле Украјини више од 200 тенкова и 300 борбених возила пешадије за припрему контраофанзиве.
Навела је да ће успех офанзиве Кијева и ефекти добијеног наоружања зависити од „координације дејстава украјинске пешадије, оклопних возила, минера и противваздушне одбране“.
Објавила је и процену Густава Гресела, вишег сарадника Европског савета за спољне послове, да Украјина сада под оружјем има око 700.000 људи. Уз прецизирање да су неке од украјинских јединица опремљене западним наоружањем, а друге совјетским, које су Кијеву препустиле земље бившег Варшавског пакта.
Bloomberg је пренео и да су због помоћи Украјини залихе наоружања многих земаља ЕУ „безмало пресушиле“.
Украјински председник Владимир Зеленски, упркос и британским ракетама, рекао је „европским медијима“ да ће његовој армији бити потребно још мало времена да се припреми за контраофанзиву.
Рекао је да његове трупе сада могу да започну офанзиву, али да би то довело до великих губитака за његову земљу.
„Због тога треба да сачекамо још мало. Оружаним снагама Украјине треба још више западних оклопних возила“.
Извор: Fakti.org