Сведочећи на саслушању пред Одбором Сената за апропријацију, Остин и председник Здруженог генералштаба Марк Мили подржали су планове Беле куће за буџет за 2024. годину, такође упозоривши да би неизвршење обавеза задало велики ударац националној безбедности САД.
- Кина нас отворено описује као силу у опадању - рекао је Мили, додавши да би "немогућност плаћања дуга само оснажило ту мисао и охрабрило Кину", што би, како је оценио, "повећало ризик за САД".
Тврдећи да је захтев Пентагона за буџет од 842 милијарде долара за следећу годину "подстакнут озбиљношћу америчке стратешке конкуренције са Народном Републиком Кином", Остин је изјавио да би неизвршење обавеза носило "знатан ризик по репутацију САД" што би могло ићи у прилог Пекингу.
- То би за нас значило да у неким случајевима нећемо моћи да платимо своје трупе са било којим степеном предвидљивости. И та предвидљивост је заиста важна за нас - рекао је он и додао: "То би имало реалан утицај на џепове наших војника и наших цивила".
У свом уводном обраћању, министар одбране је такође рекао да буџет који тражи војска подразумева повећање од 3,2 одсто у односу на 2023. годину – укључујући повећање од 40 одсто за "Пацифичку иницијативу за одвраћање", а која има за циљ да прошири америчко војно присуство у кинеском геополитичком комшилуку – али је инсистирао да је новац неопходан да би се одговорило на "изазов темпа" који је поставила Кина.
Остин и Мили су тек два најскорија примера високих званичника који су поделили страшна упозорења о потенцијалном неизвршењу обавеза, док се законодавци боре да постигну споразум о повећању горње границе савезног дуга, а који тренутно износи 31,4 билиона долара и могао би бити достигнут већ следећег месеца.
Раније у четвртак, министарка финансија Џенет Јелен изјавила је да би неизвршење обавеза представљало "катастрофу", наговестивши да би тај потез могао "покренути питања о нашој способности да бранимо наше интересе националне безбедности".
Директорка Националне обавештајне службе Аврил Хејнс је прошле недеље поручила Конгресу да ће и Кина и Русија пригрлити америчко неплаћање дуга, рекавши да би тај догађај могли да искористе да прикажу "хаос унутар Сједињених Држава."
И сам председник САД Џозеф Бајден такође је изјавио да неизвршење финансијских обавеза једноставно "није опција", јер би могло да изазове рецесију и наруши међународну репутацију САД "у екстремној мери".
Иако је у уторак постигнут мали напредак у преговорима са председником Представничког дома Кевином Макартијем, Бајден ће се следеће недеље поново састати са републиканским лидером ради даљих разговора о подизању горње границе дуга.
Украјински тенкови кренули ка руској граници, у колони и НАТО оружје
Извор: РТ