У изјави за портал Аутономија, Шормаз је оценио да „не стоји прича“ како нема такве обавезе због тога што није отворено Поглавље 31, јер је по његовим речима, усклађивање саставни део процеса придруживања.
„Русији треба увести све могуће санкције, прекинути све могуће контакте и радити оно што је добро за грађане Србије. А интерес грађана Србије је чланство у Европској унији“, рекао је Шормаз.
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) May 14, 2023
Оценио је да је Србија, као жртва НАТО агресије 1999. године, требало да буде „прва у Европи која разуме шта значи бити жртва“ и да због рата у Украјини уведе санкције Русији.
„Увођење санкција би сигурно довело до погоршања односа са Москвом али то не би имало никакве последице по Србију. Русија нам не може ништа, ни на један једини начин – не могу економски да нас ослабе, нити да нас економски уцене, не постоји начин да нас војно нападну. Она је само штеточина на Балкану која чини штету на тај начин што се меша, што пушта пропагандне лажи које су карактеристика руске власти још из времена Совјетског Савеза“, рекао је функционер СНС.
Шормаз, који је и на челу Евроатлантског савета Србије, оценио је да је усклађивање Србије са политиком ЕУ „питање части, питање озбиљности државе-кандидата“.
„Ако ми не испуњавамо оно што је европска заједничка безбедносна и спољна политика, колико је озбиљна наша жеља да постанемо део Европске уније? То је озбиљно питање и питање колико смо ми озбиљна држава ако не поштујемо сопствени потпис и не поштујемо друштво у које желимо да уђемо“, навео је Шормаз.
Пратите Јутјуб канал портала Правда на коме емисије води Игор Маринковић https://t.co/zpsfQELH7c
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) May 16, 2023
Коментаришући истраживања која показују да чланство у ЕУ подржава мање од половине грађана Србије, Шормаз је оценио да је то делимично кривица и саме Европске уније.
„Чини ми се да је за то највећи кривац Ангела Меркел, која се некако највише бавила ‘путем’ Србије и Западног Балкана ка ЕУ, а није се бавила чланством“, навео је Шормаз.
Додао је да очекује да Приштина аплицира за чланство у УН тек када САД буду „100 посто сигурне да ће та апликација проћи“, без вета Русије која је по његовим речима, недоследна када је у питању међународно право.
„Наравно да нису доследни и наравно да ће првом приликом трговати и по питању Косова, ако им неко дозволи. Срећом по нас да Американци не желе да тргују по питању Косова са Русима“, рекао је Шормаз.
Извор: НСПМ