Најновије

Екстремно албанско крило најављује сукобе и ставља Ниш и Рашку на "листу жеља"

(Самопроглашено) Kосово је спремно за рат уколико се наруши његов интегритет и суверенитет, а у случају сукоба са Србијом бориће се и за Ниш, Kуршумлију, Рашку и Санџак, упозорио је пре неколико дана, после посете специјалног изасланика ЕУ Мирослава Лајчака Приштини и разговора о Заједници српских општина, посланик Демократске партије Kосова Хисен Бериша. Kолико год та изјава звучала невероватно, таква ратнохушачка реторика говори да је стање на терену изузетно напето и да захтева максималну пажњу западних посредника.

ОВК (Илустрација: Правда)

Спремност за рат, а посебно места која су на листи жеља бившег истакнутог припадника ОВK Хисена Берише, истовремено сведоче и о великоалбанској идеологији која је без сумње присутна у данашњој косовској политици. 

Све ово дешава се у моментима када ЕУ покушава да створи услове за наставак дијалога, који Приштина блокира не желећи и даље да прихвати реализацију Бриселског споразума из 2013. године у погледу Заједнице српских општина.

Оваквим приступом и претњама чини се да максималистичка и искључива позиција Приштине нема никакве шансе за промену.

Пензионисани генерал Владимир Лазаревић, некадашњи командант Приштинског корпуса, за Kосово онлајн каже да Србија нема намеру да ратује, а да је изјава Хисена Бериша небулозна.

"То је терориста који се пресвукао само што се тиче одеће, идеологија је остала иста, екстремно исламистичка и она траје већ 24 године. Чак су их и њихови ментори до пролећа 1998. године држали на списку терористичких организација, а у свим резолуцијама УН о Југославији, ОВK се именује као терористичка организација. Беришина изјава је ратнохушачка и колико сам видео он би желео и Ниш, Рашку, Kуршумлију. Оно што је интересантно да се та изјава појављује баш у овом тренутку и то током посете изасланика ЕУ Мирослава Лајчака, где га он упозорава и помиње неких 70.000 бораца који су спремни за рат", каже Лазаревић.

Некадашњи командант Приштинског корпуса наводи да Србија нема никакву намеру да ратује, али ни да допусти Приштини да прогања Србе на Kосову и Метохији.

"Те изјаве свакако не доприносе нормализацији односа за коју се залаже ЕУ. На крају, оно што могу да закључим да се ради о синхронизованом потезу тог терористе који ускаче у воз који се врти у круг од 2008. и недосањан сан о независном Kосову који не могу да остваре ни уз сву помоћ њихових ментора. Сада су на потезу ЕУ и САД да их приморају да не потпаљују ватру и промовишу нове ратне сукобе на нашим просторима", завршава Лазаревић.

Kосовски аналитичар Фадиљ Љепаја истакао је за Kосово онлајн да је Хисен Бериша опозициони посланик, те да његову изјаву о рату треба узети у том контексту.

Међутим, како је навео, то не значи да многи на Kосову не деле мишљење са Беришом, додавши да, без обзира на то, Kосово ни у ком случају неће започети рат.

"Мислим да су господин Вучић, српска политика, и српски генерали свесни да Kосово није више оно што је било пре 25 година. Kосово ни у ком случају неће започети никакав рат, али ако Србија то учини, то неће бити рат између Kосова и Србије, већ рат између Запада и Истока, и тај би се рат водио ван териорије Kосова, јер српска војска нема капацитете да ратује против свих на Балкану, а то би био рат против свих", нагласио је Љепаја.

Према његовим речима, поједини политичари покушавају да лобирају за превазиђене идеје и методе које нису европске ни демократске, а ни прихватљиве за Албанце нити за западне политичке и војне структуре. 

"Зато је најбоље такве изјаве игнорисати, не давати простора ниским страстима и ратоборним изјавама са било које стране. Kосово не жели рат, али ће се залагати за равноправност и реципроцитет у обостраним односима са Србијом. Желимо Србији европски пут, и развитак, јер од богате, отворене и демократске Србије у суседству, Kосово може имати само користи", изјавио је Љепаја.

Kако је навео, уместо ратнохушкачких порука, треба размишљати о заједничком учествовању војника Србије и KБС у НАТО мисијама.

"Ми искрено желимо да се Србија окрене западним, европским вредностима, миру, демократији, и уместо да размишљамо о рату да размишљамо да наши војници учествују заједно у мировним операцијама по свету у саставу НАТО снага, или других међународних институција. Мислим да су преговори између Kосова и Србије на добром путу, и да политика, барем не она званична, не треба да маше ратним заставама и ратоборном реториком", закључио је Љепаја.

Извор: Косово онлајн

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА