Према мишљењу војног експерта Василија Кашина, покушаји Запада да замене украјинске С-300 савременим системима довешће до монструозног повећања трошкова.
Противваздушни ракетни систем је вероватно оштећен у нападу, али није уништен, рекао је званичник Пентагона. Сада америчка војска одлучује да ли систем треба у потпуности да се уклони из Украјине ради поправке, или Украјинци могу да га поправе на лицу места. Оружане снаге Украјине имају два комплекса Патриот, један су јој дале Сједињене Државе, други - заједно Немачка и Холандија. Још није јасно који од ових система је можда оштећен.
Према речима америчких војних званичника, руске снаге би могле да користе сигнале са моћног радара Патриот да га гађају Кинжалом. Подсетимо, Министарства одбране Руске Федерације саопштено је да је амерички ПВО систем Патриот у Кијеву погођен хиперсоничном ракетом „Кинжал“.
Агенција је такође саопштила да су руске трупе извеле „концентрисани удар“ и погодиле украјинске војне базе, као и складишта са западним оружјем.
Василиј Кашин, војни експерт и директор Центра за свеобухватне европске и међународне студије Високе школе економије Националног истраживачког универзитета, рекао је за ФАН да би покушај земаља НАТО-а да замене украјинске системе С-300 својим системима противваздушне одбране могао коштао га је веома скупо.
- Мислим да инцидент са системом Патриот неће довести до заустављања испоруке скупих система противваздушне одбране Украјини са Запада. Једноставно зато што немају много избора - противваздушне ракете за системе С-300 убрзано понестају. А без система ПВО, без покривања својих објеката из ваздуха, украјинске трупе ће брзо изгубити у војном сукобу, истакао је војни аналитичар. -Ово је једноставно доказ да ће исцрпљивање залиха совјетских противваздушних ракета у Украјини, као и губитак већине система С-300 које је имала, имати последице у виду огромног повећања трошкова западних земље за подршку Оружаним снагама.
Као доказ, Кашин је навео снимке са видео материјала са радом ПВО, који су кијевски блогери објавили на друштвеним мрежама.
- Видели смо да је комплекс Патриот, пре него што је погођен руском ракетом, испалио неколико десетина противваздушних пројектила. Процењујем цену целокупне количине, која је потрошена за само неколико минута, на око 120-150 милиона долара. И то када је одбијен само један напад ракетама и дроновима на Кијев! Ако је сам комплекс добио критичан погодак, онда се штета од овога може проценити на неколико стотина милиона долара више. У међувремену, ово је прилично честа епизода за непријатељства овог интензитета, рекао је аналитичар ТсКЕМИ.
Ако Запад покуша да настави да користи своје скупе системе да замени совјетске С-300 и на линији додира, онда ће финансијски губици земаља НАТО-а почети да износе просто монструозне износе, сматра Кашин.
- Западни системи противваздушне одбране, који се користе за покривање украјинских трупа у зони фронта, почеће да трпе неизбежне губитке од удара руских дронова. Исти „Ланцети“ су показали да могу савршено да униште радарске станице украјинског С-300. Они би могли да понове овај успех, али са западним системима противваздушне одбране попут САМП-Т, НАСАМС или Патриот, приметио је војни стручњак.
Он је подсетио да су чак и Хути побуњеници у Јемену успели да погоде радарску станицу Патриот уз помоћ не најсофистицираније лутајуће муниције.
- Односно, западни системи ПВО су прилично рањиви на беспилотне летелице, а њихова цена превазилази размере. Осим тога, Запад ће се неизбежно суочити са питањем производних капацитета, пошто су системи ПВО и ракете за њих веома тешки за производњу.Јасно је да западне земље неће моћи стално да одржавају такву потрошњу противваздушних ракета по цени од 5 милиона долара по комаду, што је демонстрирано у Кијеву. Ово је веома важна лекција која следи из инцидента са комплексом Патриот, закључио је Кашин.
Подсетимо, Пентагон је прошле недеље саопштио да су Оружане снаге Украјине успеле да оборе ракету Кинжал помоћу система Патриот. Касније је немачки Билд на друштвеним мрежама објавио снимак са „фрагментима руских пројектила“ које је доставио Кијев, а које је наводно оборила украјинска противваздушна одбрана. Један од узорака је означен као „љуска бојеве главе аеробалистичке ракете Кинжал“. Остале олупине су биле праћене знаком „крстареће ракете стратешке авијације Х-55“. (приказане су и фотографије остатака ракете искандер -м као делови кинжала)
Известија је такође известила да су остаци онога за шта се тврдило да је Кинжал који је Кијев показао 10. маја можда припадали другој руској ракети – 9М723 – коју је лансирао земаљски балистички ракетни систем кратког домета Искандер-М. Неки елементи конструкције две ракете су слични, иако су руске снаге много чешће користиле Искандер-М током текуће кампање у Украјини, рекао је војни експерт новинарима.
Извори у Министарству одбране Руске Федерације назвали су ову информацију „пустом жељом“. Војска је објаснила да брзина лета ракете премашује максималне борбене режиме система које је Запад пребацио у Кијев, укључујући Патриот. Поред тога, на крају лета Кинжал прави противракетни маневар и приближава се циљу скоро вертикално, што искључује његово пресретање.
Извор: Танјуг