У заједничком саопштењу, лидери Г7 су нагласили да не желе да нанесу штету Кини и да траже "конструктивне и стабилне односе" са Пекингом, препознајући важност искреног ангажовања и изражавања забринутости директно Кини, пренео је АП.
- Позивамо Кину да изврши притисак на Русију да заустави своју војну агресију и одмах, потпуно и безусловно повуче своје трупе из Украјине - наводи се у саопштењу.
Охрабрујемо Кину да подржи свеобухватан, праведан и трајни мир, заснован на територијалном интегритету и принципима и циљевима Повеље УН, укључујући директне разговоре са Украјином, навели су лидери Г7.
Сарадња са Кином је неопходна с обзиром на њену глобалну улогу и економску величину, истакли су лидери Г7, позивајући на заједнички рад на изазовима као што су климатске промене, биодиверзитет, дугови и потребе за финансирањем рањивих земаља, глобални здравствени проблеми и економска стабилност.
Они су, међутим, изразили "озбиљну забринутост" због ситуације у Источном и Јужном кинеском мору, где Пекинг шири своје војно присуство и прети да ц́е употребити силу како би извршио контролу над Тајваном.
Г7 се ујединила и у изражавању забринутости за људска права у Кини, укључујуц́и на Тибету, у Хонгконгу и крајњем западном региону Синђијанг, где је постојање принудног рада вишегодишње питање.
Лидери Г7 су у саопштењу настојали и да се супротставе оптужбама да настоје да спрече успон Кине као глобалне силе, наводи агенција.
- Наши политички приступи нису осмишљени да нашкоде Кини, нити настојимо да осујетимо економски напредак и развој Кине - наводи се у саопштењу.
Лидери Г7 су у петак позвали све учеснике споразума о извозу украјинског жита преко Црног мора да "наставе и у потпуности спроводе неометано функционисање у свом максималном потенцијалу онолико дуго колико је потребно", пренео је Ројтерс.
Уговор је раније ове недеље продужен за још два месеца.
БИТКА ЗА БОКОВЕ БАХМУТА: Руси артиљеријом и авијацијом покушавају да спрече нови украјински напад
Извор: Танјуг