Песков одбацује Шолцову тврдњу, уз образложење да "Немачка нема начина да то прати, а уз то, оружјем које је ова земља испоручила украјинском режиму, већ се отварају ватра на територију Русије, јер је Донбас руски регион". Портпарол Кремља истакао је да "оружје пуца на територији Русије", а по његовим речима, сваким даном, повећава се директна и индиректна укљученост Немачке у овај сукоб.
- Наравно, немачки канцелар треба да пође од овога - закључио је Песков и подсетио да "специјална операција има за циљ елиминисање претње, које Руској Федерацији долази од кијевског режима".
Широм света још су жива сећања на крвави ангажман Немачке у Другом светском рату, због чега је било каква активност Берлина, на било ком фронту, деликатна. На ту огромну осетљивост ситуације се "наслонила" и, не тако давна, изјава немачке шефице дипломатије Аналене Бербок да је "њена земља, као уосталом и цела ЕУ, у ствари, у рату са Русијом".
Узалуд је немачка државна врхушка демантовала овај "испад". Дао је и Шолц све од себе, заташкало се некако, мада је странка Зелених, којој је Бербокова копредседница, претрпела стрмоглав рејтинга. Сад, ипак, испада да се она, у ствари, изланула и да је Берлин имао намеру да сакрије реалне планове. Неистинито звучи Шолцова изјава да "Украјина не може да напада Русију оружјем које је добила од Запада, него само може њиме да брани своју територију".
- Не желимо да нас Кијев увуче у рат са Русијом. О испоруци оружја Украјини, Берлин се договара са западних савезницима - настојао је да "опере руке" немачки канцелар, прилично наивно, како су то прокоментарисали медији у Русији.
Берлин се дуго нећкао по питању испоруке оружја Кијеву, а и тадашња министарка одбране дала је оставку пошто се успротивила слању. Шолцов кабинет је касније сасвим "легао на руду" и кренуо да шаље шаком и капом, али се то није догодило преко ноћи. Као и увођење обуке за украјинске војнике у америчкој бази у Немачкој, који су дошли до оружја, какво до сада нису имали.
Вицеканцелар и копредседник Зелениих Роберт Хабек остаће забележен по својој изјави да "Немачка неће стати са испорукама оружја Украјини, у складу са потребама на бојном пољу". Немачка производи већину савремених тешких тенкова у Европи "леопард два", а око 2.000 комада распоређено је код европских савезника. Пошто Берлин има извозне дозволе за све њих, дуго је, као рецимо у случају Пољске, блокирао испоруку Кијеву.
Полако је Немачка окретала ћурак, па је продужено оклевање довело до огромног притиска међу западним савезницима, подсећа Би-Би-Си и додаје да је "Шолцова неодлучност поделила његову земљу и Социјалдемократску странку". Тежина историје била је пресудна, али, изгледа, више није. Остало је, међутим, осетљиво питање употребе "леопарда" против руских војника, јер Немачка и даље осећа дубоку одговорност за покољ милиона Руса током два светска рата.
Берлин се, осим тога, за разлику од Велике Британије, Пољске и Холандије, дуго бринуо да би испорука борбених тенкова могла да ескалира рат и наведе Москву да употреби нуклеарно наоружање. Сматра се да је један од разлога што је Шолц толико инсистирао да и САД пошаљу тенкове у Украјину, јесте да Европа осети да је нуклеарна сила, Америка, на истом броду.
Негде успут Шолц је, међутим, оставио и ту аргументацију, јер су "леопарди" кренули несметано пут Кијева, док су амерички "абрамси" још далеко. Многи аналитичари тврде да је пресудио Шолцов страх да ће остати изолован од европских пријатеља, ипак, далеко ближих него што је савезник с ону страну Атлантика.
НЕМАЧКИ ВОЈНИЦИ ОСТАЈУ НА КОСМЕТУ: Могућа ескалација
Извор: Новости