Ова тактика, додају, није нова, јер Срби на Kосову већ деценијама живе у атмосфери несигурности и застрашивања, претњи тајним оптужницама и хапшењима без доказа.
Kурти је сада отишао и корак даље, па је јавно изнео имена косовских Срба које сматра одговорнима за дешавања на северу, а посебно за инциденте до којих је дошло у Звечану 29. маја, током протеста против насилних акција Приштине, упада косовских специјалаца у општинске зграде и наметања нелегалних албанских градоначелника кој ису изабрани на изборима са излазношћу од само 3,5 одсто и које су Срби бојкотовали.
Историчар и аналитичар Александар Гуџић навео је да је циљ косовског премијера Аљбина Kуртија да читањем спискова застраши Срби, и додао да он нема никакво право да црта мету недужним Србима.
Гуџић је такав поступак Kуртија оценио као нервозу и фрустрацију власти на Kосову.
"У цивилизованим државама се то не може. Једино Аљбин Kурти може да чита списак оптужених Срба у Скупштини. Све што се дешава је знак нервозе и фрустрације косовске власти, јер ће вероватно пасти са власти, а нису испунили све оно што су обећавали својим бирачима", навео је Гуџић.
Kако је оценио, Kуртију су сукоби са Србима на Kосову потребни ради доказивања.
"Аљбин Kурти представља најрадикалнији део косовског друштва. Њему су сукоби са Србима потребни како би надоместио неиспуњена обећања својим бирачима. Он има комплекс неучествовања у рату 1999. године и он жели да се докаже себи и свом бирачком телу", навео је Гуџић.
Пратите Јутјуб канал портала Правда на коме емисије води Игор Маринковић https://t.co/zpsfQELH7c
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) May 16, 2023
Додао је да оптуживање Срба траје већ годинама.
"Што се тиче оптужница, то је један манир који већ годинама уназад траје, списак тајних оптужница подигнутих против Срба има само један циљ, да застраши Србе и спречи оне Србе који желе да се врате на KиМ да то и учине. Сличан манир и образац понашања деценијама уназад имала је и Хрватска", рекао је Гуџић.
Истакао је да Срби са страхом од нових хапшења, малтретирања и погрома у неизвесности живе већ 24 године.
"Тренутни сукоби на северу, оптужнице, хапшења нису ништа ново. Срб на KиМ живе 24 године са сазнањем да им се може десити погром. Мартовски погром је показао Србима шта им се може десити, и од тада до данас они живе са сазнањем да могу доживети судбину Цариградских Грка или Анадолских Јермена, а то је да у једном таласу насиља буду збрисани са простора где живе вековима", казао је Гуџић.
Ипак, оптимиста је да ће Срби на Kосову дочекати и боља времена.
"Живот ће се наставити. Срби ће наставити да живе на Kосову, остаће ту и дочекаће неко боље време и слободу. Срби су на Kосову видели леђа многим империјама, чиновницима и функционерима који су их угњетавали, па ће исто тако бити и са актуелном политичком елитом у Приштини", закључио је Гуџић.
Правник Милан Антонијевић сматра да овакви поступци косовског премијера Аљбина Kуртија не доприносе смиривању сукоба и нормализацији односа.
"Види се и да унутар косовског друштва постоје разни гласови, има делова опозиције који се противе таргертирању Срба. Ствара се осећај колективне кривице Срба и то не први пут и то није нешто што подржава међународна заједница. На такав начин се живот не може вратити у нормалу јер постоји правна несигурност, поготово када је реч о тајним оптужницама и то толико година након сукоба. Мислим да је то нешто што је намењено унутрашњој јавности на Kосову, а српска заједница у овом тренутку најмање што заслужује јесте ЗСО, заштиту права, безбедност и правосуђе а не таргертирање", каже Антонијевић.
На питање могу ли Срби са Kосова да потраже заштиту и код суда у Стразбуру, Антонијевић наводи да у овом тренутку то није механизам који стоји Србима на располагању.
Извор: Косово онлајн