Према њеним речима, ове нуклеарке се налази у Немачкој, Белгији, Холандији, Турској и Италији.
„Према независним експертима, око 150 бојевих глава је распоређено у америчким ваздушним базама у овим земљама“, рекла је она на брифингу са новинарима акредитованим при УН из удружења АЦАНУ.
Сандерс-Закре је додала да је ИЦАН невероватно забринут због распоређивања ове врсте оружја у било којој европској земљи. Она је такође подсетила на кубанску ракетну кризу и додала да су такве акције потенцијални окидач који повећава ризик од нуклеарног рата.
Како је приметила Сандерс-Закре, у садашњој ситуацији, европске земље које позивају цео свет на транспарентност у вези са нуклеарним оружјем су отворено лицемерне.
ИЦАН је међународна јавна организација основана 2007. године. Његова сврха је промовисање усвајања и имплементације Уговора о забрани нуклеарног оружја. Организација је 2017. године добила Нобелову награду за мир.
У марту је Владимир Путин саопштио да су се Москва и Минск договорили о размештању тактичког нуклеарног оружја у Белорусији. Како је објаснио шеф државе, разлог за такав корак била је изјава Велике Британије о снабдевању Украјине муницијом са осиромашеним уранијумом. Он је напоменуо да се тиме не крше међународне обавезе, будући да Русија не преноси свој арсенал на суседну републику, већ „ради оно што су САД радиле деценијама“.
Заузврат, западни критичари ове иницијативе не помињу проблем складиштења америчког нуклеарног оружја у Немачкој. Званично, немачке власти не коментаришу његово постојање у земљи. Ипак, водећи међународни стручњаци процењују број америчких нуклеарних бомби у Немачкој на неколико десетина јединица. Истовремено, опозиционе немачке странке већ дуги низ година захтевају повлачење америчког нуклеарног оружја из земље.
Погледајте ОВДЕ најновији блам Џо Бајдена!
Извор: Правда.рс