Електропривреда Србије најпре је променила два слова у свом називу, ЈП је прешло у АД. Потом чланове Надзорног одбора, у чији рад је укључила и три норвешка стручњака. На крају ЕПС је добио и новог в.д. директора – Душана Живковића.
Доскорашњи в.д. Мирослав Томашевић рекао је за Н1 да је за смену сазнао из медија, након чега је уследио и позив једног од чланова новог Надзорног одбора, Норвежанина Олуфа Улсета. За Н1 је објаснио и због чега је смењен.
„Председавајућа Скупштине Акционарског друштва хтела је да управља ЕПС-ом, ја то нисам дозвољавао“, рекао је Мирослав Томашевић.
Председавајућа Скупштине друштва је заправо министарка Дубравка Ђедовић.
Смена Томашевића, дошла је изненада, у расправи о свему ономе што се са ЕПС-ом догодило у последњих неколико месеци. Радници ЕПС-а поручују – све је то било очекивано.
„На том Надзорном одбору где је донета одлука, великим притиском на чланове Надзорног одбора, да се пређе у а.д. друштво видело се у ком се правцу иде“, каже Младен Гајић.
Правац Томашевића био је познат, објашњавају стучњаци и радници, а то је да ЕПС извуче из блата, односно кризе.
„Његови резултати су импресивни, Електропривреда Србије пре годину дана није била интересантан партијски плен било коме. Сви су сумњали у успех господина Томашевића и његових сарадника а он је направио импресивне резултате“, изјавио је стручњак за енергетику Милош Здравковић.
„Они су узели да ремонтују поље са ког долази 75 одсто угља. Они су све инжењерски, књижевни урадили како треба, како би урадио свако ко се разуме у енергетику. То што су они њега оптужили показује да они заиста немају представу како Електропривреда функционише“, каже Здравковић.
Томашевићев наследник Душан Живковић од 2007. године налази се на руководећим позицијама у ЕПС-у.
„В.д, нови директор долази из ЕПС-а и то је добра ствар. Стекао је велико радно искуство у ЕПС-у, и то је добра ствар“, наводи Младен Гајић.
Министарка Ђедовић најавила је да ће ускоро бити организован јавни конкурс за генералног директора ЕПС-а, а избор неће вршити Владу већ Надзорни одбор, а да ли би Томашевић поново могао да покрене ЕПС-а упитно.
„Не знам да ли ћу се пријавити на конкурс за генералног директора ЕПС-а. То зависи од услова конкурса. Уколико се у условима нађе искуство у међународним компанијама или нешто везано за посао менаџера нећу, јер знате ја нисам менаџер, ја сам инжењер електротехнике“, каже Томашевић.
Ишћенко: За преостале Украјинце је најбоље да Украјина што пре престане да постоји као држава
Украјини ће најлакше бити 2025. године. Раније је мало тога зависило од ње, а сада ни њена...