Најновије

СУРОВИКИНОВА ЛИНИЈА НА ФРОНТУ: За сваку позицију једна или две ракете

Ако Украјина настави контраофанзиву овим темпом, стићи ће до Азовског мора за око две године. Проблем ће им представљати и „Суровикинова линија”.

Према проценама, главнокомандујући украјинске војске генерал Валериј Залужни до сада је искористио мање од десет одсто расположивих снага. То може да укаже на две ствари: или генерал Залужни заиста чека да се покажу пукотине у руској одбрани, или одуговлачи да се пролећна офанзива претвори у понављање руске зимске офанзиве, која ништа није постигла.

Али, ако би украјинска армија појачала своје нападе и успела да савлада руску активну одбрану, која је до сада била прилично жилава, дошла би до велике препреке – одбрамбених положаја званих „Суровикинова линија“.

Та линија се налази дубоко у окупираном делу Запорошке и Доњецке области и протеже се од некадашњег резервоара Каховка код града Василивка па све до града Волноваха у Доњецкој области и обухвата утврђења и ровове укупне дужине од више од хиљаду километара.

Око неких посебно важних места Руси су изградили додатне одбрамбене системе. Градови Михајливка, Токмак и Билмак били су утврђени посебним одбрамбеним системима. Прва два су на могућем правцу украјинског напредовања ка Мелитопољу, а трећа ка Мариупољу.

С обзиром на то да се налази до 30 км од линије фронта, руски инжењеринг је успео да гради „Суровикинову линију“ дуго и темељно, без ризика од украјинских напада.

Та утврђења се састоје од минских поља као прве линије одбране, затим „змајевих зуба“, а затим противтенковских ровова.

Тек након тога су први ровови са војницима, па друга линија одбране са рововима за војнике. Иза тога у дубини је артиљерија.

Руси су максимално искористили природне препреке попут река, језера, шума и слично да додатно закомпликују украјинске покушаје пробоја.

„Суровикинова линија“, названа по бившем руском главнокомандујућем оружаним снагама Русије у Украјини, међутим, непокретна је и лако видљива из ваздуха, што омогућава њену прецизну локацију. Ово је украјинском штабу дало могућност да детаљно планира напад.

Дакле, постоји начин да се та линија сруши. На пример, ако Н гранате директно погоде ровове или бункере, оне су бескорисне. Тада ће и безбедна комуникација између позиција бити онемогућена јер се прекида ако се ровови сруше.

Такође, Украјинци су са Запада добили оружје којим могу прецизно да их погоде. Пре свега, ХИМАРС/МЛРС са ГМЛРС (Гуидед Мултипле Лаунцх Роцкет Систем) ракетама, које су развијене управо за такве задатке.

Међутим, ХИМАРС/МЛРС вишецевни бацачи и ГМЛРС пројектили су првенствено развијени као тактичко оружје за уништавање тачкастих циљева. Због тога ГМЛРС пројектили имају сателитско (ГПС) навођење. Пројектил М31А2 има вероватноћу одступања од циљне позиције од само пет метара. То је било више него довољно да ракете непрестано погађају Антоновски мост који је прешао Дњепар код Херсона.

С обзиром на могућност веома прецизног утврђивања координата сваке руске позиције на „линији Суровикин“, Украјинци могу да направе не само детаљан план напада, већ и да тачно одреде које ће ракете на које место напасти.

За сваку позицију једна или две ракете за свако обезбеђење.

И унапред, координате циља се уносе у систем навођења сваке ракете, пре него што се ракете учитају у лансере и ХИМАРС/МЛРС почну свој пут до лансирних позиција.

МОЖЕМО ДА СРУШИМО СВАКУ ЗГРАДУ У КИЈЕВУ: Путин послао врло загонетну поруку свету

Извор: Б92.нет

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА