Сириза је поново претрпела пораз освојивши око 18 одсто гласова, што је дупло мање у односу на Нову демократију. Овакав исход се очекивао јер је било мало вероватно да у року од месец дана после „нокаута” који је Алексис Ципрас претрпео на првим изборима партија може да се опорави, збије редове и врати гласаче који су јој окренули леђа. Утолико пре што ништа није променио у програму посрнуле Сиризе покушавајући и у овој предизборној кампањи да убеди сународнике да глас дају њему, да не гласају за Мицотакиса.
ПАСОК – Кинал партија је са 13 процената заузела традиционално треће место. Слика је мање-више иста у односу на пре месец дана уз мали пораст популарности. То њеном лидеру Никосу Андрулакису у наредном периоду оставља отворену могућност да са партијом која очигледно јача јуриша на преузимање од Сиризе места званичне опозиције, што је себи поставио као главни циљ. Комунисти су освојили већи број гласова него на претходним изборима и са осам одсто гласова остали у водећој четворци.
Највеће изненађење ових избора је улазак у парламент крајње десничарске партије Спартанци, која се на политичкој сцени појавила ових недеља и по броју освојених гласова оставила иза себе партију Еленски избор, која је била водећа на крајње десном крилу.
Неизвесност у вези с коначном одлуком Грка била је присутна до последњег тренутака, иако је, за разлику од претходних избора на којима практично ниједна партија није имала могућност да освоји већину у парламенту и формира самосталну владу, овог пута за победу био потребан мањи број гласова.
Прочитајте ОВДЕ колика је просечна плата у Вагнеру
Извор: Политика